Skuteczna komunikacja kancelarii prawnej z klientem – najważniejsze zasady

Skuteczna komunikacja kancelarii prawnej z klientem - najważniejsze zasady

Sprawna komunikacja na linii klient – kancelaria prawnicza jest kluczem udanej i zadowalającej współpracy dla obu stron. Opiera się na dokładnym przekazywaniu informacji, tak aby osoba korzystająca z usług adwokata lub radcy prawnego była w pełni świadoma swojej sytuacji. Prowadzony dialog musi także zapewniać poczucie bezpieczeństwa prawnego. Zasady komunikacji warto ustalić już na samym początku współpracy, aby każda ze stron wiedziała czego się spodziewać.

Na czym polega skuteczna komunikacja?

Kancelaria prawna JDP przekazuje swoim klientom informacje w sposób w pełni zrozumiały. Oznacza to często rezygnację z języka prawniczego, który może onieśmielać i zniechęcać do zadawania pytań. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest ustalenie częstotliwości spotkań. Dzięki temu klient będzie na bieżąco z postępami w swojej sprawie, za każdym razem mając możliwość omówienia ewentualnych wątpliwości. Obecnie kluczową rolę w komunikacji odgrywa technologia. Zarówno e-maile, jak i komunikatory oraz platformy do wideokonferencji w dużym stopniu ułatwiają kontakt, zwłaszcza jeśli klient nie może spotkać się osobiście. Przed nawiązaniem współpracy można określić preferowane sposoby porozumiewania się.

Na początkowym etapie bardzo ważne jest też poinformowanie klienta o dniach i godzinach dostępności. Określenie granic jest kluczowe i pozwala kancelarii prawniczej uniknąć nieporozumień oraz nieprzyjemnych sytuacji, związanych na przykład z nieodebranymi telefonami.

O jakich zasadach warto jeszcze pamiętać?

Bardzo dobrą praktyką jest wysyłanie do klienta maili podsumowujących dane spotkanie.  Ograniczamy w ten sposób ryzyko, że pewne tematy poruszone podczas rozmowy zwyczajnie nam umkną. W mailu powinny znaleźć się informacje o poczynionych ustaleniach. W kolejnych odpowiedziach kancelaria prawna przekazuje wiadomości o postępach w sprawie i proponowanych dalszych krokach. Obecnie wiele firm dąży do automatyzacji, również w zakresie komunikacji z klientami. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż pewne informacje powinno przekazywać się osobiście. Dotyczy to zwłaszcza złych wiadomości. W przeciwnym wypadku klient może poczuć się zlekceważony, co będzie mieć negatywny wpływ na relacje. Jakie informacje warto zautomatyzować? Z pewnością te, które dotyczą powtarzalnych procesów, na przykład wysyłania faktur czy innych spraw finansowych.

Każda kancelaria prawnicza powinna dążyć do zbudowania relacji z klientem oraz zaufania. Dzięki temu możliwa będzie długotrwała współpraca. Zaufanie buduje się przede wszystkim poprzez uczciwość, transparentność oraz konsekwencję w działaniach. Należy też pamiętać o tym, że sprawy prawne często wiążą się z dużym stresem i niepewnością. Z tego względu dobra kancelaria powinna nie tylko świadczyć wysokiej jakości, profesjonalne usługi, ale również okazywać swoim klientom empatię i wsparcie. Adwokaci i radcy prawni, którzy potrafią skutecznie komunikować się z klientami, mają większe szanse na sukces i stworzenie wartościowych relacji.

Dobra komunikacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na chęć nawiązania i kontynuowania współpracy z kancelarią prawną. To dzięki niej klient chętniej skorzysta z naszych usług niż z konkurencji. Poza tym w dużym stopniu przekłada się na renomę. Zadowoleni klienci chętniej podzielą się pozytywną opinią w internecie lub polecą kancelarię znajomemu. Praca nad komunikacją jest zatem skutecznym sposobem na zbudowanie dobrego wizerunku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.