„Sensacja archeologiczna” w Jamnicy, na terenie Trzęsówki. Cmentarzysko sprzed trzech tysięcy lat [WIDEO]

"Sensacja archeologiczna" ww Jamnicy, na terenie Trzęsówki. Znaleziono artefakty sprzed trzech tysięcy lat [WIDEO]

Trzy tysiące temu na terenach dzisiejszej Trzęsówki żyli ludzie. Świadczy o tym prehistoryczne cmentarzysko, które odkryto w przysiółku Jamnica. Spoczywają tam osoby żyjące w epoce brązu, reprezentujący wysoko rozwiniętą kulturę, zwaną łużycką

Ludzie mieszkający trzy tysiące lat temu na terenach dzisiejszej Trzęsówki zajmowali się głównie uprawą roli, myślistwem i rybołówstwem. Produkowali też naczynia z gliny, ozdoby i narzędzia.




Używali bogatej biżuterii z brązu i szkła. Ciała zmarłych palili a pozostałe szczątki zbierali do glinianych urn, które zakopywali w ziemi w otoczeniu rozmaitych przedmiotów codziennego użytku.

O ich istnieniu dowiedzieliśmy się ponad 70 lat temu, kiedy to właśnie w Trzęsówce (przysiółek Jamnica) odkryto cmentarzysko sprzed trzech tysięcy lat.  Zlokalizowano tam 336 grobów.

Chowani tam byli mieszkańcy okolicznych osad, które funkcjonowały w latach 600-300 przed naszą erą.




O tej sensacji archeologicznej w 1959 roku poinformowała Polska Kronika Filmowa.

– Sensacja archeologiczna. We wsi Trzęsówka, pod Kolbuszową odkryto cmentarzysko sprzed trzech tysięcy lat. Na niewielkim skrawku ziemi znaleziono już 50 urn z popiołami zmarłych. Było to plemię żyjące w epoce brązu, o wysoko rozwiniętej kulturze, zwanej łużycką. Wykopaliska prowadzi konserwator wojewódzki, magister Moskwa. Dla dzieci z Trzęsówki jest to poglądowa lekcja historii – przekazywała PKF.




Dlaczego odeszli? Najczęstsze hipotezy to zmiany klimatyczne, choroby lub wyjałowienie ziemi.

1 Komentarz

  1. to faktycznie artykol sensacyjna sprzed 70 lat , a tak sobie mysle ze skoro 3 tys lat temu w Trzesowce zylo jakies plemie to jacy wtedy cwaniacy zyli w Kolbuszowej ?? dzis ich potomkowie pewnie jak nic zasiadaja w strukturach rzadzacych naszym miastem i smiejac sie nic nikomu nie mowia 🙂 :))))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.