Paweł Michno: – Czy rodzice z Kupna w ogóle zastanowili się, co napisali?
List otwarty, w którym Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kupnie nie zgadza się na przeniesienie do tej placówki niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, zbulwersował wielu naszych Czytelników. Głos w tej sprawie zabrał również Paweł Michno, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Kolbuszowej.   

Oto co Paweł Michno napisał w tej sprawie na swoim Facebooku:

Wizytacja w Kupnie

„Rzeczywiście istnieje koncepcja przeniesienia szkoły specjalnej w Kolbuszowej Dolnej do budynku Szkoły Podstawowej w Kupnie. Jako Rada Miejska, staramy się analizować wszelkie warianty, które będą korzystne zarówno dla samej szkoły specjalnej, jak i przyszłości dla oświaty w całej gminie.
Musimy liczyć się z tym, że rozbudowana kilkanaście lat temu szkoła w Kupnie za chwilę będzie pustoszała. Lokal, który spokojnie mógłby pomieścić 300-400 uczniów, będzie świecił pustkami. Uczyć się tam będzie niewiele ponad sto uczniów. Stąd powstał pomysł, aby w przyszłości zapełnić puste mury tej placówki. Komisja Oświaty dokonała wizyty w szkole w Kupnie i na tym się zakończyło.

Służby burmistrza dokonały wstępnej analizy lokalowej pod kątem adaptacji szkoły w Kupnie pod potrzeby uczniów szkoły specjalnej. Rezultat? Lokal może i przestrzenny, ale kubaturowo niewiele jest więcej od szkoły na Dolnej (chodzi o wolne segmenty). No i konieczna byłaby budowa sali gimnastycznej. Bo ta w Kupnie nie spełnia podstawowych wymogów (jest po prostu duża za mała).
Rozbudują szkołę specjalną

Kilka tygodni później komisja odwiedziła szkołę w Kolbuszowej Dolnej. W efekcie powróciła koncepcja pozostawienia szkoły specjalnej w tym miejscu, gdzie jest. Gmina stanie przed faktem jej rozbudowy. Budowę sali gimnastycznej z zapleczem. I taką koncepcję do końca czerwca służby burmistrza mają przygotować i przedstawić Komisji Oświaty. Kiedy rozbudowa? Nie wcześniej niż za kilka lat.

A potem przyszło pismo ze strony Rady Rodziców szkoły w Kupnie. Całkowite niezrozumienie tematu ze strony rodziców i strach. Przed czym? Czyżby dzieci ze szkoły specjalnej były zagrożeniem dla uczniów szkoły w Kupnie? Kto się boi? Rodzice? Czy w ogóle zastanowili się, co napisali?
Zadam tylko pytanie, właśnie tym rodzicom w Kupnie, jaki macie pomysł na zapełnienie tych pustych przestrzeni waszej szkoły? Kto będzie ją utrzymywał? Gmina oczywiście”.

8 Komentarzy

 1. Dzieci ze szkoły specjalnej są zagrożeniem dla innych dzieci. Pamiętam dobrze czas kiedy szkoła podstawowa w Kolbuszowej dolnej była częściowo już szkołą specjalną a częściowo jeszcze zwykłą podstawówką. Część uczniów szkoły specjalnej była agresywna, byłem ostatnim rocznikiem który ukończył szkolę podstawową w Kolbuszowej dolnej i po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat w tej szkole mam alergię na niepełnosprawną młodzież…

 2. Panie Sebastianie mniemam absolwencie SP w Kolbuszowej Dolnej, życie często jest przekorne i trzeba się z tym liczyć, może się tak zdarzyć, że urodzi Ci się kiedyś dziecko z jakąś dysfunkcją i wówczas również będziesz miał alergię ? Czy raczej będziesz o nie walczył ?

 3. Seba czy jak tam jakoś nie pamiętam żeby ktoś taki był w ostatnim roczniku:) ja chodziłam do tej szkoły przez 3 lata kiedy szkoła była „integracyjna” i szczerze nie przypominam sobie jakiś momentów żeby młodzież zachowywała się jakoś strasznie. Szczerze mówiąc nie jeden „zdrowy” zachowywał się dużo gorzej niż dzieci ze szkoły specjalnej. Po moich doświadczeniach uważam, że to uczy wrażliwości na innego człowieka, może też trochę zrozumienia. Mnie to nie skrzywdzilo, fajny czas 🙂

 4. Panie Pawle niech Pan przestanie moralizować , bo już dawno można było rozbudować Szkołę specjalną jak o to prosiły dzieci niepełnosprawne i rodzice i pani dyrektor. Zapomniał pan jak przychodzili na sesje i prosili , przecież siedzi pan w samorzadzie kilka kadencji i co z tego ma kolbuszowskka oświata bo pan i owszem ma się dobrze i dobrze się ustawił bo jest etat w szkole Nr 2 , pół etatu w szkole na Górnej , płatna ciepła posadka w gminie a i z Salamandry pare groszy wpadnie więc co panie Pawle dalej chce pan brnąć i wkładać kij w mrowisko, które sam pan urządził ?????

  • Zadam tylko pytanie, właśnie tym rodzicom w Kupnie, jaki macie pomysł na zapełnienie tych pustych przestrzeni waszej szkoły? Kto będzie ją utrzymywał? Gmina oczywiście”.

   Odpowiedź / a raczej odpowiedzi kilka /

   Prowadzenie szkół podstawowych jest zadaniem gminy a prowadzenie szkół specjalnych należy do powiatu – to informacja z kuratorium

   nie ma w całym województwie a pewnie i w kraju przypadku łączenia szkoły specjalnej z ogólną to też z kuratorium

   dużo pustych przestrzeni jest w wielu szkołach np w samej kolbuszowskiej dwójce było 1200 dzieci a teraz tylko 500 czyli jest dużo przestrzeni i tu cytujemy PANA PAWŁA „jaki macie pomysł na zapełnienie tych pustych przestrzeni waszej szkoły? ”

   dużo przestrzeni jest też w Bukowcu 30 dzieci i tu cytujemy PANA Kto będzie ją utrzymywał? Gmina oczywiście”.

 5. Nie chodzi o zapełnienie pustych przestrzeni,ale o zwykłą ludzką życzliwość i odrobinę empatii. Czy to tak wiele???☹

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.