Pola Kiwak ma niewiele ponad roczek i mieszka w Leszczach, w gminie Niwiska. Urodziła się z Zespołem Downa. Wymaga więc kosztownej opieki. Do tej pory rodzice wszystkie zabiegi opłacali sami. Teraz potrzebują naszej pomocy.
Państwo Wioletta i Janusz Kiwak z Leszcz mają trzech wspaniałych synów. Kiedy dowiedzieli się jednak, że czwarta będzie dziewczynka, byli przeszczęśliwi, bo marzyli o córeczce.
Mały promyczek
Jeszcze w ciąży dowiedzieli się jednak, że dziewczynka urodzi się z Zespołem Downa.
– Świadomie zdecydowaliśmy, że chcemy, aby maleństwo dołączyło do naszej rodziny, by móc je otoczyć opieką i miłością. Od pierwszych chwil życia Poli staramy się zapewnić jej wszelką pomoc. Córeczka wymaga specjalistycznej opieki – przekazuje pani Wioletta.
Leczenie i rehabilitacja
Na co dzień uczęszcza do: logopedy (na manualne torowanie głosek), neurologopedy, osteopaty, neurologa, endokrynologa. Ogromnym wsparciem dla niej byłyby turnusy rehabilitacyjne i pomoce terapeutyczne, które pozytywnie wpływają jej rozwój motoryczny i logopedyczny.
– Pola jest niezwykle radosnym dzieckiem. Wszystko sprawia jej radość. To nasz malutki, kochany promyczek. Chętnie pracuje na zajęciach, jest bardzo komunikatywna. Wiemy, że zapewnienie jej wszelkich dostępnych terapii jest kluczowe na tym etapie rozwoju.
– Pomimo że czasem jest to niezwykle trudne, aby dostosować grafik dnia pod wszystkie zajęcia, staramy się z całego serca podporządkować codzienność pod potrzeby córeczki.
Jak można pomóc?
Do tej pory wizyty u specjalistów rodzice opłacali sami. Sęk w tym, że wsparcie dla ich dziecka będzie musiało trwać przez wiele lat.
Obiecaliśmy Poli, że damy jej piękne, pełne miłości życie. Pomóżcie nam spełnić tę obietnicę. Każda wpłata, to dla nas wielka pomoc – apelują rodzice.
Pomóc Poli i jej bliskim można na stronie: www.siepomaga.pl/pola-kiwak
Zespół Downa
Zespół Downa to zespół wad genetycznych. Jest najczęściej występującym zaburzeniem chromosomalnym u ludzi. Charakterystyczne są tu cechy wyglądu o występowanie wad np. serca, wad w budowie kośćca czy układu pokarmowego.
Stopień rozwoju psychoruchowego osób z zespołem Downa, a także komfort ich życia można poprawić dzięki wczesnemu zainicjowaniu odpowiednich działań pro rozwojowych.
Są to: prawidłowa opieka medyczna, akceptacja rodziny i otoczenia, rehabilitacja usprawniająca, uczenie wykonywania codziennych czynności domowych oraz szeroko pojęta edukacja