Nadmierna wycinka w lasach? Radny alarmuje

Śmierć podczas wycinki drzew w Płazówce

Mieszkańcy mówią o nadmiernej wycince drzew w lasach. Bartłomiej Peret, szef Nadleśnictwa Kolbuszowa, uspakaja: – Nic złego się nie dzieje.
Niewiele ponad dwa miesiące temu opublikowaliśmy materiał wideo, pokazujący mocne przerzedzenie drzewostanu w lesie pomiędzy Werynią a Kolbuszową Dolną.

Na podobne sytuacje w innych miejscach powiatu kolbuszowskiego skarżą się też nasi Czytelnicy. Na problem zwrócił uwagę także radny Michał Karkut, który na ostatniej sesji Rady Miejskiej oświadczył:
– W ostatnim czasie obserwuję nadmierną aktywność związaną z wycinką w Lasach Państwowych. Jeżdżąc po Podkarpaciu z przerażeniem zauważam, że w wielu miejscach te lasy się przerzedzają jak moje włosy na głowie.

Krzysztof Wilk, przewodniczący rady, komentując słowa Michała Karkuta, zaznaczył, że wzmożona wycinka może mieć związek z wzrostem cen drewna.

Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, zapewnia, że nie dzieje się nic złego:

– Zasobność lasu w ostatnim półwieczu wzrosła bardzo dużo. Wynika ona z zalesiania gruntów. Jednocześnie przybyło starych drzew. Dlatego obecnie następuje wymiana pokoleń. Ktoś powie, że nadmierna. To nieprawda. To jest liczone i mierzone. Zajmuje się tym niezależna instytucja, która wygrywa przetarg, przyjeżdża i liczy.
– Przywykamy do jakiegoś obrazu i kiedy on się zmienia, wydaje nam się, ze tego lasy wycina się zbyt dużo. Tak nie jest. Kiedy byłem dzieckiem też widziałem lasy, które po czasie ulegają wymianie. Ażeby zachować ciągłość lasu musimy dokonać wymiany pokoleń. Ja wiem, że w mediach pojawia się bardzo dużo informacje, które chcą wciągnąć nas w rolę oprawcy. Osoby, które na co dzień mieszkają w wieżowcach w wielkich miastach, chcą decydować to co się dzieje w lasach. Proszę się nie martwić, wszystko jest pod kontrolą.

2 Komentarze

  1. To niech się radny douczy. Wycinka lasów to normalna sprawa. Reguluje to ustawa o lasach. Lasy trzeba wycinać żeby kolejne miały gdzie rosnąć!!! Ludzie przestańcie pisać bzdury i dawac żałosne minki. Meble w domu z czego macie?? Podłogi z czego?? Więźba dachowa z czego?? W kominku czym palicie??

  2. Bo sołtys Kierdziolek z górnej całe życie marzy o wielkiej karierze politycznej.
    A że wzorce ma rodem z PO i KODu to tylko krytykować umie i cytować osiem gwiazdek.
    A i zna się na wszystkim jak rasowy polityk.
    Ekologia też mu nie obca; szkoda ,że to ekologia lewacka rodem z przemyśleń europoseł Sylwii Spurek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.