Mieczysław Maziarz odznaczony Złotym Krzyżem

Mieczysław Maziarz odznaczony Złotym Krzyżem

Mieczysław Maziarz, zmarły ordynator Oddziału Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, samorządowiec i senator; został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za „pracę zawodową, szeroką działalność społeczną oraz samorządowo-patriotyczną”.

Wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenie Mieczysława Maziarza wystosował Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Złoty Krzyż Zasługi na ręce małżonki zmarłego lekarza, Marii Maziarz złożyła wicewojewoda Jolanta Sawicka. Miało to miejsce podczas wczorajszej uroczystości pogrzebowej. W uzasadnieniu wniosku czytamy między innymi:




„Mieczysław Maziarz był cenionym i bardzo lubianym lekarzem, nie tylko jako nefrolog, ale przede wszystkim jako człowiek, niestrudzony w różnorodnej działalności […] oddany swej pracy jak i drugiemu człowiekowi, zawsze kierujący się sercem. Mimo Jego wielkiego zaangażowania w pracę zawodową jako wieloletni samorządowiec włączał się również w prace na rzecz powiatu jak i całego województwa. […] Śp. Pan Maziarz był też społecznikiem – wieloletnim przewodniczącym Rady Rodziców LO w Kolbuszowej, wyróżniony odznaką Janka Bytnara. Był naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, członkiem Regionalnego Towarzystwa Kultury w Kolbuszowej, przewodniczącym Społecznego Komitetu Ochrony Zdrowia w Kolbuszowej oraz współorganizatorem Rady Parafialnej i przedstawicielem Dekanatu na I Synod Diecezji Rzeszowskiej, jak również przedstawicielem Dekanatu Kolbuszowskiego w Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej w Rzeszowie. Był także członkiem Rady Programowej Fundacji im. ks. Kard. A. Kozłowieckiego „Serce bez granic”, jednym z  fundatorów dzwonu „Głos Nienarodzonych”, którego poświęcenia dokonał Papież Franciszek 23 września 2020 r. w Watykanie”.

Z Ulanowa do Kolbuszowej

Mieczysław Maziarz pochodził z Ulanowa, ale całe swoje dorosłe życie związał z Kolbuszową. W miejscowym Szpitalu Powiatowym pracował od 1973 roku. Zaczynał jako stażysta, potem stopniowo awansował aż do funkcji zastępcy dyrektora lecznicy.

Największą popularność i szacunek u mieszkańców przyniosła mu jednak praca na stanowisku ordynatora Oddziału Nefrologii i Dializoterapii. Od 1998 roku do śmierci zasiadał w Radzie Powiatu Kolbuszowskiego. W latach 2005-7 był senatorem RP.




Kilka tygodni temu zaraził się koronawirusem.  Zmarł w sobotę (05.12) w swoim domu w Kolbuszowej. Miał 71 lat. Jego pogrzeb odbył się wczoraj (08.12) w Kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.