Leszek Krudysz opowie o legendarnym pałacu

Banderowiec gościem specjalnym biblioteki?

W czwartek (30.06), o godzinie 17.30 w czytelni głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej z mieszkańcami spotka się Leszek Krudysz.

Przedstawi on wyniki obserwacji archeologicznej w obszarze pałacu Lubomirskich. Archeolog postara się też odpowiedzieć na pytanie, czy badania te pomogą rozwiązać zagadkę przedzamcza.




Sprawą pozostałości po tajemniczym zamku Lubomirskich Leszek Krudysz zajmuje się od lat. Obiekt, którym w XVII i XVIII w. zachwycała się Europa, zniknął z powierzchni ziemi po Konfederacji Barskiej.

Leszek Krudysz opowie o legendarnym pałacu
Jeden z projektów Tylmana z Gameren. Czy przedstawia legendarny kolbuszowski pałac Lubomirskich?

Dziś pozostała po nim fosa. Resztki fundamentów zalegają pod grubą warstwą gruntu, a miejsce, gdzie przed wiekami tętniło życie, zarastają chaszcze.

Pamięć jednak nie zginęła. Kilka lat temu pojawiła się idea badań miejsca, w którym stał pałac. Inicjatorem przedsięwzięcia był właśnie Leszek Krudysz.




Celem planowanych działań było uzyskanie jak najwięcej informacji na temat pałacu, w tym dotyczących jego początków, rozplanowania pomieszczeń, a także rodzaju jego budulca.

Miało to pozwolić na wykonanie komputerowej rekonstrukcji obiektu. Niestety, mimo wielu prób, nie udało się pozyskać funduszy na ten cel…

Leszek Krudysz badał również fundament (prawdopodobnie oficyny) i kafle piecowe, na które natknięto się w marcu 2022 roku przy siedzibie Muzeum Kultury Ludowej. Artefakty te pochodzą z pierwszej połowy XVII w., a więc są najstarszymi pozostałościami budowli w Kolbuszowej.

O tej i innych sprawach archeolog opowie w najbliższy czwartek w bibliotece. Wstęp jest wolny.





Leszek Krudysz opowie o legendarnym pałacu

1 Komentarz

  1. czy nie ma na co wydawac pieniedzy panstwowych tylko szukanie jakichs pozostalosci po zamku czy palacu sprzed wiekow ?? a kto niby ten palac postawil i za czyje pieniadze ?? ludzi czyli chopow sie wtedy gnebilo na potege zeby takie magnackie rodziny mogly calymi pokoleniami nic nie robic i jeszcze sobie palace budowali za ciezka harowke przecietnego chlopa ktory czesto nie mial za co wykarmic rodziny a my teraz bedziemy wydawac znowu kupe kasy zeby jakis arheolog mogl sie podniecac ze znajdzie jakies kamienie dawnej budowli ?? serio ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.