Sto lat temu bolszewików pogonili też mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego

Sto lat temu bolszewików pogonili też mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego

Równe sto lat temu na przedpolach Warszawy rozegrała się decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa określana mianem „Cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. w historii świata. Zwycięstwo to zdecydowało o uratowaniu Europy przed komunizmem. W wojnie z Sowietami czynny udział wzięło wielu mieszkańców powiatu kolbuszowskiego.

Na początku lipca 1920 r. powołano Powiatowy Komitet Obrony Państwa, który już na samym początku swej działalności wydał odezwę do ludności Powiatu Kolbuszowskiego wzywając do ochotniczego zaciągu do armii polskiej oraz do ofiarności na jej uposażenie. We wszystkich gminach naszego regionu zawiązano Komitety Propagandy Pożyczki Odrodzenia oraz parafialne Komitety Obrony Państwa.




Na kolbuszowszczyźnie zorganizowano siedemnaście wieców, na których propagowano zapisywanie się na pożyczkę państwową, zachęcano do wstępowania w szeregi armii ochotniczej, wzywano do składania ofiar na rzecz pomocy dla żołnierzy, budzono patriotyzm. Komitet przyczynił się do zorganizowania lokalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża w szeregi, którego weszło 252 osoby. Z terenu całego powiatu zwerbowano około 100 ochotników. Wielu z nich oddało życie…

Wyjątkowa wystawa

W Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej, mieszczącym się w budynku dawnej synagogi przy ulicy Piekarskiej 17 można obejrzeć ekspozycję „Udział kolbuszowian w Bitwie Warszawskiej 1920 r.” Wystawione zostały też przedwojenne militaria ze zbiorów rodziny Wesołowskich z Kolbuszowej.




W związku z setną rocznicą zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej ogłosiła społeczną zbiórkę eksponatów, archiwaliów związanych z mieszkańcami naszego powiatu-uczestnikami tamtych pamiętnych dla historii wydarzeń.

Lokalni bohaterowie

Pamiątki z tamtego okresu można udostępnić w celu ich digitalizacji, a pozyskane materiały wzbogacą ekspozycję z okazji setnej rocznicy zwycięstwa i przyczynią się do zachowania pamięci o bohaterach. To nie wszystko. Biblioteka przypomina również naszych lokalnych patriotów z 1920 roku




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.