W Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) można podziwiać najcenniejszy zabytek kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, czyli liczącą ponad 600 lat figurę św. Anny z Maryją i dzieciątkiem Jezus, która w ikonografii chrześcijańskiej znana jest jako „Święta Anna Samotrzecia”. Wystawa otwarta jest do końca sierpnia.
Według opracowań przyjmuje się, że jest „Święta Anna Samotrzecia” to rzeźba wykonana ok. 1410 r. i pochodzi z bocznego ołtarza wcześniejszej świątyni. W archiwum parafialnym i archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej znajdują się dokumenty, świadczące o żywym kulcie św. Anny.
Uratował ją burmistrz Jan Woliński
W inwentarzu kościelnym z drugiej połowy XVIII w. odnotowano obecność ołtarza św. Anny z jej drewnianą figurą. Wiadomo, że taki obraz znajdował się w kolbuszowskiej świątyni w czasach ks. Ludwika Ruczki (1848-1896), który przy nim odprawiał msze św. w intencji powstańców styczniowych.
Podczas pożaru w 1852 r. cenną rzeźbę, nieco nadpaloną, najprawdopodobniej wyniósł ze świątyni Jan Woliński, ówczesny burmistrz Kolbuszowej i od tamtej pory pozostawała ona pod opieką jego rodziny. Na początku XX w. znajdowała się w przydrożnej murowanej kapliczce przy ulicy Narutowicza, a w ostatnich latach przechowywano ją jako depozyt w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
W styczniu 2016 r. rzeźba powróciła do kolbuszowskiej kolegiaty, przekazana notarialnie przez rodzinę Basiagów. Konserwacja została przeprowadzona w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.