Ks. Koryciński: – Odbudować pałac Kozłowieckich

Ks. Koryciński: - Odbudować pałac Kozłowieckich

Powstanie wioski misyjnej, wskrzeszenie pałacu i rozbudowa parku – to tylko cześć planów jakie wobec Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej ma jego dyrektor – ks. Daniel Koryciński.

Podkreśla on jednak, że nie inwestycje, a wymiar duchowy jest najważniejszy w działalności muzeum.




– Bez tego żadna budowla nie będzie miała sensu. Oczywiście, dbamy o naszą infrastrukturę, ale przede wszystkim skupiamy się na lekcjach muzealnych z młodzieżą. Chcemy budować pomnik duchowy naszego patrona, a nie materialny – uważa ks. Daniel Koryciński.

Dworek Kozłowieckich wybudowano na przełomie XIX i XX w. Jego właściciele – rodzice kardynała – mieli ponad 2,5 tys. zł ha. Dom składał się z kilkudziesięciu pokoi.

Obok budynku znajdowała się efektowna fontanna, a za nią – park z magnoliami i bzami. Po 1945 r. wszystko to zostało zniszczone przez Sowietów. Na murach stajennych wzniesiono remizę, a w dworskim kurniku weterynarz zacielał krowy. O dawnej świetności na dekady słuch zaginął.




Osiem lat temu pozostałości po pałacyku rodu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej przejęła  Fundacja „Serce bez Granic”. Za jej inicjatywy w miejscu dworskiej oficyny za około trzy miliony złotych wybudowano siedzibę muzeum im. kardynała Adama Kozłowieckiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.