KOLBUSZOWA. Urząd Miejski już po kontroli CBA. Wnioski? Jeszcze nie teraz

Trwająca od czerwca 2019 r. kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej dobiegła końca. CBA informuje, że obecnie trwają czynności pokontrolne, w tym rozpatrywanie zastrzeżeń wniesionych przez zbadany magistrat.  

Urząd Miejski „prześwietlali” funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych z rzeszowskiej delegatury CBA. Kontrolowano dokumenty z lat 2012-18 dotyczące udzielania ulg podatkowych: umorzeń, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty wybranym osobom fizycznym i prawnym.
Czy złamano prawo?

W komunikacie CBA czytamy, że sprawdzano między innymi, „czy burmistrz Jan Zuba dopełnił obowiązków w zakresie rzetelnego przeprowadzenia postępowania w sprawie wniosków podatników o umorzenie zaległości podatkowych. Analizowane było również to, czy wydane decyzje były oparte na przesłankach „ważnego interesu podatnika” lub „ważnego interesu publicznego”.

Wśród mieszkańców pojawiają się sugestie, że w magistracie mogło dojść do jakiś działań niezgodnych z prawem. – Nie, absolutnie nie mamy sobie nic do zarzucenia – przekonywał  sekretarz Krzysztof Matejek. – Nasz urząd jest kontrolowany często przez różne podmioty. Sprawdzają nas Regionalna Izba Obrachunkowa, Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola CBA nie była dla nas czymś nadzwyczajnym.

Czynności pokontrolne

W podobnym tonie wypowiadał się wiceburmistrz Marek Gil: – Nie mam najmniejszych wątpliwości, co do uczciwości pana burmistrza i pracowników Urzędu Miejskiego. Natomiast służby są po to, żeby sprawdzać. Taka jest ich rola – oświadczył wiceburmistrz na jednej z sesji Rady Miejskiej.
Tymczasem kontrola magistratu została wydłużona o pół roku. Dziś już wiemy, że się zakończyła. Wnioski? – Obecnie trwają czynności pokontrolne, w tym rozpatrywanie zastrzeżeń wniesionych przez kontrolowanego. Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli udzielić więcej informacji – przekazał dziennikarzowi Super Nowości Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.