Kalejdoskop wydarzeń 2020 roku – część I

Kalejdoskop wydarzeń 2020 roku – część I

Powoli oswajamy się z nowym rokiem. To dobry moment, by przypomnieć minione dwanaście miesięcy w Kolbuszowej i w naszym powiecie. Oto kalejdoskop wydarzeń w 2020 roku.

Styczeń

 • Kolbuszowski zespół metalowy, Iron Head nagrał swoją pierwszą EP’kę. Pierwsze profesjonalne wydawnictwo grupy pt. „Back to Basement” w całości dostępne jest w internetowych serwisach.
 • Pojawiła się pierwsza oficjalna zapowiedź likwidacji oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Poinformował o tym dyrektor lecznicy, Zbigniew Strzelczyk. Oświadczył on, że jest to spowodowane deficytem lekarzy.
 • Huk wystrzałów ze strzelb myśliwskich i świst kul – takie „doznania” towarzyszyły tym wszystkim, którzy w niedzielne przedpołudnie zdecydowali się skorzystać z uroków ścieżki przyrodniczej „Białkówka” w Nowej Wsi. Okazało się, że tego dnia… polowanie urządzili sobie tam myśliwi.
 • Znany polski zespół folkowy, Zakopower wystąpił 11 stycznia z koncertem kolęd w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie. Grupa ta na bis zagrała swój hit „Boso”, co, jak się okazuje nie wszystkim przypadło do gustu. Krytykowano fakt wykonywania tego utworu w świątyni.

Kalejdoskop wydarzeń 2020 roku – część I

 • Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszyło się posiedzenie Komisji Zdrowia Rady Powiatu. Na spotkaniu debatowano głównie o pediatrii i zamkniętej porodówce. Transmisję „na żywo” prowadziły aż trzy niezależne od siebie ośrodki medialne – to sytuacja bez precedensu.
Luty

 • Brzeg Nilu, pomiędzy ulicą Parkową a Kolegiatą Kolbuszowską, został całkowicie ogołocony z drzew. Jak się okazało, teren ten został przygotowany do rewitalizacji. Wycinka wzbudziła spore kontrowersje, niektórych wręcz zszokowała.
 • Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program budowy stu obwodnic. Ich łączna długość ma liczyć 820 km.  Zapisano na ten cel 28 miliardów złotych. Na Podkarpaciu ma powstać 8 takich inwestycji. Jedna z nich ma dotyczyć Kolbuszowej.
 • Rada Gminy Majdan Królewski pozbawiła Lecha Wałęsy tytułu honorowego obywatela. Stało się tak po ponad trzech latach podejmowania różnych prób w tym kierunku. Oficjalny powód tej decyzji to kontrowersyjna wypowiedź byłego prezydenta RP na temat założyciela i legendy „Solidarności Walczącej” śp. Kornela Morawieckiego.

Kalejdoskop wydarzeń 2020 roku – część I

 • W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się druga i jak się potem okazało (koronawirus) ostatnia edycja festiwalu „Rockowa Kolbuszowa”.
 • Kilkudziesięciu mieszkańców Świerczowa spotkało się w budynku Nadleśnictwa Kolbuszowa, aby wyrazić swój sprzeciw wobec budowy w swojej miejscowości wieży telefonii komórkowej. Mówili, że o inwestycji dowiedzieli się dopiero po fakcie. Nie brakowało wielkich emocji, w tym także i łez.
Marzec

 • Wyjątkowa inicjatywa mieszkanek powiatu kolbuszowskiego, które społecznie szyły maseczki higieniczne. Całą akcję koordynowała Monika Bebło. Maseczki trafiły do podkarpackich szpitali, w tym i do kolbuszowskiego, by służyć personelowi i pacjentom. Rozdawane były też przedsiębiorcom, sklepikarzom, pracownikom poczt, taksówkarzom i innym, którzy na co dzień mają kontakt z innymi ludźmi ze względu na wykonywany zawód.
 • Grupa mieszkańców Kolbuszowej zorganizowała  pomoc osobom, które są najbardziej narażone na działanie koronawirusa. Chodzi  o ludzi starszych i schorowanych. – Robimy im zakupy, idziemy po lekarstwa do apteki, wyprowadzamy psa – wyliczali Karol Wesołowski i Joanna Procak.

Kalejdoskop wydarzeń 2020 roku – część I
 • W sali narad Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Na spotkanie to nie wpuszczono mieszkańców. Oznajmiono im, że… nie mają zaproszenia. Nic nie dało nawet wezwanie policji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.