Powoli oswajamy się z nowym rokiem. To dobry moment, by przypomnieć minione dwanaście miesięcy w Kolbuszowej i w naszym powiecie. Oto kalejdoskop wydarzeń w 2020 roku.
Styczeń
- Kolbuszowski zespół metalowy, Iron Head nagrał swoją pierwszą EP’kę. Pierwsze profesjonalne wydawnictwo grupy pt. „Back to Basement” w całości dostępne jest w internetowych serwisach.
- Pojawiła się pierwsza oficjalna zapowiedź likwidacji oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej. Poinformował o tym dyrektor lecznicy, Zbigniew Strzelczyk. Oświadczył on, że jest to spowodowane deficytem lekarzy.
- Huk wystrzałów ze strzelb myśliwskich i świst kul – takie „doznania” towarzyszyły tym wszystkim, którzy w niedzielne przedpołudnie zdecydowali się skorzystać z uroków ścieżki przyrodniczej „Białkówka” w Nowej Wsi. Okazało się, że tego dnia… polowanie urządzili sobie tam myśliwi.
- Znany polski zespół folkowy, Zakopower wystąpił 11 stycznia z koncertem kolęd w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie. Grupa ta na bis zagrała swój hit „Boso”, co, jak się okazuje nie wszystkim przypadło do gustu. Krytykowano fakt wykonywania tego utworu w świątyni.
- Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców cieszyło się posiedzenie Komisji Zdrowia Rady Powiatu. Na spotkaniu debatowano głównie o pediatrii i zamkniętej porodówce. Transmisję „na żywo” prowadziły aż trzy niezależne od siebie ośrodki medialne – to sytuacja bez precedensu.
Luty
- Brzeg Nilu, pomiędzy ulicą Parkową a Kolegiatą Kolbuszowską, został całkowicie ogołocony z drzew. Jak się okazało, teren ten został przygotowany do rewitalizacji. Wycinka wzbudziła spore kontrowersje, niektórych wręcz zszokowała.
- Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program budowy stu obwodnic. Ich łączna długość ma liczyć 820 km. Zapisano na ten cel 28 miliardów złotych. Na Podkarpaciu ma powstać 8 takich inwestycji. Jedna z nich ma dotyczyć Kolbuszowej.
- Rada Gminy Majdan Królewski pozbawiła Lecha Wałęsy tytułu honorowego obywatela. Stało się tak po ponad trzech latach podejmowania różnych prób w tym kierunku. Oficjalny powód tej decyzji to kontrowersyjna wypowiedź byłego prezydenta RP na temat założyciela i legendy „Solidarności Walczącej” śp. Kornela Morawieckiego.
- W Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się druga i jak się potem okazało (koronawirus) ostatnia edycja festiwalu „Rockowa Kolbuszowa”.
- Kilkudziesięciu mieszkańców Świerczowa spotkało się w budynku Nadleśnictwa Kolbuszowa, aby wyrazić swój sprzeciw wobec budowy w swojej miejscowości wieży telefonii komórkowej. Mówili, że o inwestycji dowiedzieli się dopiero po fakcie. Nie brakowało wielkich emocji, w tym także i łez.
Marzec
- Wyjątkowa inicjatywa mieszkanek powiatu kolbuszowskiego, które społecznie szyły maseczki higieniczne. Całą akcję koordynowała Monika Bebło. Maseczki trafiły do podkarpackich szpitali, w tym i do kolbuszowskiego, by służyć personelowi i pacjentom. Rozdawane były też przedsiębiorcom, sklepikarzom, pracownikom poczt, taksówkarzom i innym, którzy na co dzień mają kontakt z innymi ludźmi ze względu na wykonywany zawód.
- Grupa mieszkańców Kolbuszowej zorganizowała pomoc osobom, które są najbardziej narażone na działanie koronawirusa. Chodzi o ludzi starszych i schorowanych. – Robimy im zakupy, idziemy po lekarstwa do apteki, wyprowadzamy psa – wyliczali Karol Wesołowski i Joanna Procak.
- W sali narad Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Na spotkanie to nie wpuszczono mieszkańców. Oznajmiono im, że… nie mają zaproszenia. Nic nie dało nawet wezwanie policji.