Za nami Festiwal Mowy Lasowiackiej 2020

Za nami Festiwal Mowy Lasowiackiej 2020

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Mowy Lasowiackiej AD 2020 w Cmolasie. W tym roku z wiadomych powodów konkurs odbył się w formie on line.

Trudno nie kibicować takim inicjatywom jak ta w Cmolasie. Gwara jest bowiem ważną częścią naszej tożsamości. Banał? W czasach komunizmu etnomowę uważano za coś wstydliwego, za synonim zacofania, biedy, ubóstwa. Dziś na szczęście, między innymi dzięki takim przedsięwzięciom jak Festiwal Mowy Lasowiackiej, powolutku zaczyna się to zmieniać. Coraz więcej osób widzi w tym wartość.




Nasza tożsamość

Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej:

Gwara jest bardzo ważną częścią naszej lokalnej tożsamości. Jest ona również elementem dziedzictwa niematerialnego, które trudno zachować. Musi być więc pielęgnowana, tak żeby przetrwała. W związku z tym wymaga szczególnej uwagi i troskliwości na co dzień

Festiwal (jak co roku) zorganizował Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie. Tematem była twórczość zaprezentowana gwarą lasowiacką typową dla mieszkańców terenów obecnego powiatu kolbuszowskiego. Celem jest przede wszystkim krzewienie zamiłowania do kultury i tradycji naszego regionu. Chodzi również o przypomnienie i popularyzację mowy przodków.

Zadaniem uczestników było przesłanie do 13 listopada karty zgłoszenia wraz z linkiem do umieszczonej w Internecie prezentacji. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się dzisiaj (20.11).

Za nami Festiwal Mowy Lasowiackiej

Prace oceniało jury w składzie

  • Janusz Radwański – dialektolog, poeta i pisarz
  • Jarosław Mazur – muzyk, piewca kultury ludowej




Wygrał Karol Skiba

Kategoria klas 0-III szkół podstawowych

  1. miejsce – Karol Skiba ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Baranowskich, za prezentację pt. „ Opowieść o łostroskim św. Mikołaju”, nagroda: hulajnoga wyczynowa i kask.
  2. miejsce – Kinga Szczęch  ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Baranowskich, za prezentację pt.„Przyśmiewka pastuszka” nagroda: zestaw Karaoke.
  3. miejsce – Lena Czajkowska ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Baranowskich, za prezentację pt. „Ostrowska ballada” nagroda: zestaw Karaoke

Kategoria klas IV–VI szkół podstawowych

  1. miejsce – Kacper Dziedzic ze Szkoły Podstawowej w Porębach Dymarskich za prezentację pt. „Przyjechały z miasta” nagroda: głośnik Boombox i słuchawki bezprzewodowe.

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.




 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.