Przed nami 12. Kolbuszowski Festiwal Turystyczny. W piątek (20.11) z koncertem wystąpi zespół Grzane Wino. Dzień później odbędzie się spotkanie z podróżnikami. W związku z epidemią nie będzie publiczności. Festiwal transmitowany będzie w sieci.
W tym roku Festiwal z wiadomych względów będzie nieco skromniejszy. Nie odbędzie się Przegląd Piosenki Turystycznej. Formacja Grzane Wino zagra i zaśpiewa bez publiczności. Transmisja z koncertu będzie tylko na YouTube. Ucierpi też część podróżnicza. Zamiast trzech globtroterów jak dotychczas, o swych wyprawach opowie dwoje. Dodatkowo spotkanie z nimi będzie on line.
Event organizuje Kolbuszowski Klub Turystyczny „Salamandra” współpracując przy tym z magistratem i Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej.
Grzane Wino
W piątek (20.11) o godzinie 18 wystąpi Grzane Wino. To zespół, który porusza się w nurcie piosenki poetyckiej i folkowej. Choć jest stosunkowo młody, bo powstał w 2016 r., to na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, w tym między innymi na: „Natchnieni Bieszczadem”, „Przy Kominku” w Kielcach, „Bazuna”, „Danielka i na „Bakcynaliach”.
Dwa lata temu grupa wydała album pt. „Bieszczady”. Są tam studyjne wersje utworów prezentowanych na koncertach. Ten rok zaowocował dla grupy nowym krążkiem pt. „Zielone pudełko”.
Sławomir Gołąb
W sobotę (21.11) odbędzie się część podróżnicza. W związku z epidemią koronawirusa, spotkania odbędą się on line. O godzinie 17.30 w morską podróż na Antarktydę zabierze nas Sławomir Gołąb, nauczyciel, muzyk, żeglarz, chórmistrz zespołu „Resovia Satltans” przy Uniwersytecie Rzeszowskim
– Sławek jest nauczycielem w II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. To w tej szkole mają miejsce „Dni Kultury Marynistycznej”. Jest to impreza, która odbywa się już od 24 lat. Jej celem jest przede wszystkim przybliżenie kultury morskiej i żeglarskiej – mówi Paweł Michno, prezes KKT „Salamandra”.
– To w II LO powstał zespół szantowy Klang, którego Sławek jest założycielem i liderem. W swych podróżniczych przedsięwzięciach opłynął złowieszczy i okryty ponurą sławą przylądek Horn. Dopłynął też do swej krainy marzeń – Antarktydy. I to właśnie tu zabierze nas Sławek w sobotę – zachęca.
Monika Witkowska
O godz. 18:45 na pokaz „Mount Everest – mity i fakty” zaprasza Monika Witkowska, pierwsza dama polskiego himalaizmu. – Odwiedziła ponad 180 krajów. Uwielbia podnóże na własną rękę, z namiotem i autostopem – informuje Paweł Michno. – Z licznych swoich pasji najwyżej stawia jednak żeglarstwo morsko – oceaniczne: dwa razy opłynęła przylądek Horn, zaliczyła też Przejście Północno – Zachodnie.
Wielką pasją Moniki Witkowskiej są góry, zwłaszcza te najwyższe: zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów, a także trzy ośmiotysięczniki w tym Mount Everest.
– Monika przedstawi nam pokaz poświęcony tej górze – zaznacza prezes „Salamandry”. – Z pewnością wyjaśni nam, co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą, czym jest „strefa śmierci”, dlaczego wspinacze korzystają z butli tlenowych, co się jada w wysokogórskich obozach, jak wygląda codzienność wspinaczy na dwumiesięcznej wyprawie… Mnie przede wszystkim interesuje, czy w Himalajach spotkamy yeti.