Pięć najważniejszych wydarzeń w Kolbuszowej w 2016 roku

Musimy przyznać z ręką na sercu, że trudno nam było wybrać piątkę najważniejszych newsów 2016 roku w powiecie kolbuszowskim. W końcu z wielkim bólem to się udało. Nie są to jednak wydarzenia, które napawają optymizmem. Wręcz przeciwnie. Ale po kolei:

5. Podwyżki za dostawę wody i odbiór ścieków.

W grudniu radni miejscy zdecydowali o podwyżkach za dostawę wody i odbiór ścieków na 2017 rok. Zabolą zwłaszcza te drugie, które w 2017 roku wzrosły o ok. 30 procent. Cenę ich metra sześciennego ustalono aż na poziomie 9,29 zł netto, czyli o 2,14 zł więcej niż w 2016 roku. Dzięki dopłacie z budżetu gminy mieszkańcy gospodarstw domowych zapłacą 6,47 zł. Ulgi te nie dotyczą jednak podmiotów gospodarczych. Tak dbamy o miejsca pracy?

4. Kolbuszowianie w „Wołyniu”.
W październiku premierę miał „Wołyń” – pierwsza fabularna produkcja, która opowiada o rzezi blisko 200 tysięcy Polaków, której dokonali Ukraińcy. Mordowali oni w okrutny sposób. Historycy wyliczyli około 380 wymyślnych tortur. Wiele scen do tego wyjątkowego filmu była kręcona na terenie kolbuszowskiego skansenu z udziałem miejscowych statystów.

3. Intensywne opady sparaliżowały Kolbuszową.
W wyniku wrześniowych deszczy niemal całe miasto zostało zalane wodą. Świadczą o tym zdjęcia i filmiki, które przesłali nam Czytelnicy. Na jednym z nich widzimy zalaną ul. Piłsudskiego, innym razem Ogródek „basen” Jordanowski, czy posesję przy ul. Mickiewicza, z której wypompowywana jest woda. Czytelnicy przesłali nam też fotorelację z zalanej drogi krajowej nr 9, gdzie na uwagę zasługuje sytuacja przy centrum handlowym.

2. Makabra w Weryni.
W Wielką Sobotę na łuku drogowym między Werynią a Dzikowcem doszło do wypadku, w wyniku którego śmierć poniosło pięciu młodych ludzi. Około godziny 9.30 kierowca volkswagena transportera nagle stracił panowanie nad kierownicą i uderzył tyłem samochodu w jadącą z naprzeciwka ciężarową scanię. Busem podróżowało ośmiu piłkarzy. Jechali do Wólki Pełkińskiej na mecz. Trzech z nich zmarło na miejscu, dwóch w szpitalu. Szósty został bardzo ciężko ranny, jego życie wisiało na włosku, ale już wyszedł tego. Siedzący z przodu dwaj piłkarze doznali niegroźnych obrażeń. Kierowca busa usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu za to do 8 lat więzienia.

1. Likwidacja porodówki.
Oficjalnie o zamknięciu oddziału ginekologiczno-położniczego zaczęło się mówić we wrześniu, kiedy to z powodowo braku lekarza zawieszono neonatologię. W obronie kolbuszowskiej porodówki zebrano kilka tysięcy podpisów. Były też liczne petycje. Mało Na tym nie poprzestano. W październiku kolbuszowianie wyszli na ulice. Manifestanci najpierw udali się pod biuro posła PiS, Zbigniewa Chmielowca, którego jednak… nie zastali, potem pikietowali pod siedzibami magistratu i starostwa. Starosta Józef Kardyś jednak był zdeterminowany…

Ostateczną decyzję w sprawie likwidacji oddziałów podjęła Rada Powiatu. Wraz z Nowym Rokiem oddziały noworodkowy i ginekologiczno-położniczy zakończyły żywot.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.