List do wojewody: radni zlikwidowali porodówkę niezgodnie z prawem

Pracownicy porodówki i neonatologii w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej nie poddają się w walce o utrzymanie obu tych oddziałów. Napisali w tej sprawie list do wojewody podkarpackiego, Ewy Leniart, przekonując, że uchwała Rady Powiatu zmieniająca statut Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej poprzez likwidację oddziału położniczo- ginekologicznego i noworodkowego jest niezgoda z prawem.

List trafił też do: posła Zbigniewa Chmielowca, europosła Tomasza Poręby i do przewodniczącego Rady Powiatu w Kolbuszowej, Mieczysława Burka. Oto treść tego pisma:




Wnosimy o zbadanie zgodności prawnej uchwały Rady Powiatu nr X X III/131/2016 z dnia 22.11.2016 dotyczącej zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej poprzez likwidację oddziału położniczo- ginekologicznego i noworodkowego z przepisami prawnymi:

  • ustawy o samorządzie powiatowym Dz.U. 1998 nr 91.poz.578, art.21 pkt.7: radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego…

W trakcie głosowania powyższej ustawy za jej przyjęciem głosowało dwóch radnych będących ordynatorami oddziałów szpitala w Kolbuszowej Mieczysław Maziarz Oddział Nefrologii i dializoterapii, Jarosław Ragan Oddział chirurgii, oddziałów będących również nierentownymi ekonomicznie, a więc budzi to ich bezstronność przy podejmowanej decyzji.




  • Paragraf 26 Statutu Rady Powiatu Kolbuszowskiego mówi o konieczności przedstawienia szczegółowego uzasadnienia uchwały dotyczącego skutków społecznych, skutków finansowych oraz źródeł ich pokrycia.

Projekt uchwały powinien zawierać: tytuł uchwały, podstawy prawne, przepisy regulujące sprawy będące przedmiotem uchwały, wskazanie organu odpowiedzialnego za wykonywanie uchwały, określenie terminu wejścia w życie uchwały.

Do projektu uchwały dołącza się uzasadnienie zawierające w szczególności wskazane potrzeby podjęcia uchwały, oczekiwane skutki społeczne oraz skutki finansowe uchwały i źródła ich pokrycia.




W projekcie podjętej uchwały brak obowiązujących elementów ,a jedynie słowne informacje dyrektora ZOZ w Kolbuszowej nie obejmujące kosztów tworzenia nowego oddziału rehabilitacji, posiadanej kadry i planowanej rentowności przedsięwzięcia. Mając na uwadze wnosimy jak wyżej.

Z poważaniem personel oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego SP ZOZ Kolbuszowa.

1 Komentarz

  1. Brawo nareszcie prawda ujrzy światło dzienne.Koszt remontu oddziału położniczo-noworodkowego wyniósł jeden milion trzysta tysięcy złotych , a teraz wszystko pójdzie do rozbiórki, bo przecież trzeba nowy oddział przygotować na nowe potrzeby.Pewnie następny milion.Czyli jednym słowem pieniądze są, więc zadłużenia nie ma , a wszystko to kosztem pacjentów i personelu. ( najniższą krajową w zarobkach)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.