KOLBUSZOWA. Skansen zaprasza na wystawę o lasowiackiej wsi

W chałupie z Żołyni, na terenie kolbuszowskiego skansenu, od 21 maja wyeksponowana jest wystawa pt. „A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie”. Ma ona pomagać w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Wystawę można zwiedzać w dni powszednie w godz. 9- 16; oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 10-17.

Wyeksponowanych zostało 29. plansz informacyjnych, na których znalazły się krótkie teksty o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i jego obiektach. Można się z nich dowiedzieć się między innymi, jak uchronić dziecko od złego uroku; co wolno było pannom, a co kawalerom; jak płaciło się muzykantom na weselu; jak to ze lnem bywało; jak należało się wystroić na niedzielę i wiele innych rzeczy.
Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma archiwalnymi zdjęciami i uzupełniona przez grafiki autorstwa Marii Kozłowej. Są też mapy i wykresy. Ważną częścią wystawy są eksponaty. Jest to blisko 40 przedmiotów związanych z różnorodnymi dziedzinami życia  – od zabawek (m.in. takich jak piłka z krowiej sierści) przez przykłady kowalskiego rzemiosła po dzieła sztuki ludowej.
Fot. MKL Kolbuszowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.