Zamknij Menu
    • Pogoda w Kolbuszowej
    • Kursy walut
    • Redakcja
    • Reklama
    • Zamów jedzenie
    • Ogłoszenia
    • Polityka prywatności
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube Tik - prąd
    • Pogoda w Kolbuszowej
    • Kursy walut
    • Redakcja
    • Reklama
    • Zamów jedzenie
    • Ogłoszenia
    • Polityka prywatności
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube Tik - prąd
    Kolbuszowa Lokalnie
    • Wiadomości
      • Powiat Kolbuszowski
      • Kolbuszowa
      • Cmolas
      • Dzikowiec
      • Majdan Królewski
      • Niwiska
      • Raniżów
      • Podkarpacie
    • Felietony
    • Sport
    • Promocja
    • Sklepy „Orzech”
    • Daj znać
    Napisz do nas
    Kolbuszowa Lokalnie
    • Bank Spółdzielczy w Kolbuszowej
    • Słoneczne Wzgórze Raniżów
    • Promocje w sklepach „Orzech”
    Kolbuszowa

    Kolbuszowa dokłada do szkół i przedszkoli prawie 16 milionów rocznie, a dokładać nie powinna w ogóle. Coś tu nie gra…

    Autor: Paweł Galek5 lutego 2019
    lekcja




    O potrzebie cięć w kolbuszowskiej oświacie mówi się od dawna, jednak z roku na rok te trudne decyzje są odkładane w czasie. Burmistrz Jan Zuba już 3 lata temu wskazywał, że w ciągu ostatnich 10 lat ze szkół ubyło ponad tysiąc uczniów, czyli zniknęło ok. 50 oddziałów. W związku z tym, teoretycznie, pracę powinno stracić więc 90 nauczycieli, a ubyło ich 15. Dziś sytuacja jest dużo poważniejsza.

    I nie tylko z powodu niżu demograficznego. Bo w odpowiedzi na reformę oświatową gmina postanowiła przekształcić wszystkie swoje podstawówki, nawet te bardzo malutkie, w placówki… ośmioklasowe. Efekt? Szkoły i przedszkola kosztują rocznie już ponad 51 mln zł, z czego państwowa subwencja pokrywa zaledwie 35 mln zł. Resztę w swojej kasie musi znaleźć gmina, głównie kosztem inwestycji.




    Ta reszta to prawie 16 mln zł rocznie. Dla nie za bogatej gminy są to ogromne pieniądze. – Można by za to zrealizować całe mnóstwo inwestycji – zaznaczył radny Michał Karkut. – Powinniśmy więc zastanowić się na tym, czy wszystkie szkoły, które są, powinny funkcjonować w takiej formie jak obecnie. Obawiam się jednak, że większość radnych nie pozwoli burmistrzowi na zmiany w tym temacie – mówi Karkut, mając na myśli, jak można sądzić, bardzo silne lobby nauczycielskie w samorządzie.




    – To nie jest łatwy temat – przyznał Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący rady. – Mam jednak nadzieję, że w niedługiej perspektywie uda się wypracować koncepcję, która pozwoli połączyć część szkół, albo zmienić ich strukturę, żeby pieniędzy na ich utrzymanie szło mniej – mówił. – To dobry czas na takie trudne decyzje, bo mamy początek pięcioletniej kadencji rady. Historia pokazuje, że małe szkoły, tak czy siak, same się zamykają, bo rodzice w końcu przestają wysyłać tam swoje dzieci.




    Co na to burmistrz Jan Zuba? – Od co najmniej ośmiu lat próbujemy rozmawiać o racjonalizacji oświaty w gminie. Z jakim efektem? Wszyscy widzimy. Dlaczego? Niech sobie każdy odpowie na to pytanie – irytuje się. – Kilka lat temu jeździłem z radnymi do szkół na spotkania z nauczycielami i mieszkańcami. Kiedy na końcu musiałem się poddać i powiedzieć „skoro nie ma zgody, to nic nie zmieniamy”, słyszałem z ust radnych „cieszymy się, że pan burmistrz wycofał się z tego pomysłu”.

    burmistrz kolbuszowa edukacja kolbuszowa jan zuba krzysztof wójcicki michał karkut oświata kolbuszowa rada miejska kolbuszowa szkoły kolbuszowa
    Udostępnij. Facebook Twitter Skopiować link
    • Spółdzielnia Transportu Wiejskiego w Rzeszowie
    • Monika Ślęzak - Biuro Rachunkowe w Kolbuszowej.

    Zobacz także

    Sensacja w Armenii. Michał Stochel z Zarębek wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków

    Sensacja w Armenii. Michał Stochel z Zarębek wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków

    Letni Chillout w Domatkowie - rodzinna impreza w wakacyjnym klimacie

    Piknik rodzinny w Domatkowie. Będą darmowe atrakcje, Piana Party i pokaz strażaków

    Stal Rzeszów vs Stal Mielec – zapowiedź meczu

    Utrzymali się. Wielka ulga w Kolbuszowej Dolnej. Sokół zostaje w III lidze

    2 komentarze

    1. PiS mnie zawiódł ale na po nie zagłosuję nigdy. wł . 6 lutego 2019 08:02

      Karkut zna się na wszystkim. Szkoda że nie dostał się do sejmu mielibyśmy swojego Scerbe we Warszawie. Ciekawe czemu ten „ekolog” nie głosował przeciw podwyżkom cen za śmieci? Niedługo ponoć mają być podwyżki za wodę i ścieki. Ciekawe jak zagłosuje ” nowy burmistrz Kolbuszowej”?

    2. jann wł . 14 lutego 2019 14:42

      Prawo u nas jest po prosty chore ,nie rozumiem dlaczego nie mozna zwolnic nauczyciela skoro nie ma dzieci ktore moglby uczyc ? Przeciez nikt sie nie interesuje powiedzmy elektrykiem ktorych jest za duzo ,musi sobie znalezc inna prace i kropka. Nauczyciel to nie swieta krowka ktorej nie wolno nic powiedziec a czesto jest tak ze spory ich procent po prostu nie nadaje sie do nauczania ale tkwi tam bo dostalo sie prace po znajomosci „”

    Skomentuj

    Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

    Dołącz do naszej grupy
    Nasza Kolbuszowa
    Subskrybuj nasz YouTube
    https://youtu.be/e3g81j_bXG0?si=QrXiUi3ycX17CWIc
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
    • Pogoda w Kolbuszowej
    • Kursy walut
    • Redakcja
    • Reklama
    • Zamów jedzenie
    • Ogłoszenia
    • Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc aby anulować.