KOLBUSZOWA. Czy monografia za 50 tysięcy złotych jest nam teraz niezbędna?

W wydatkach gminy zapisano 50 000 zł na powstanie „Dziejów Kolbuszowej”. Jednak w związku z kryzysem gospodarczym pojawiły się opinie, że może teraz należałoby zająć się sprawami ważniejszymi, a pisanie monografii historycznej odłożyć na potem.

Z taką sugestią na ostatniej sesji Rady Miejskiej wystąpiła również Joanna Procak. Zaapelowała również do lokalnych miłośników historii o dokumentowanie śladów przeszłości.

Za późno?

Chodzi mi szczególnie o osoby, które ze względu na wiek, od nas odchodzą. Powinniśmy zgrywać i spisywać ich wspomnienia – zaznaczyła aktywna mieszkanka Kolbuszowej. – Poza tym na portalach kolbuszowskich jest sporo starych fotografii. Można dotrzeć do ich autorów, po to żeby tych wycinków naszej historii nie brakowało, kiedy ta książka o historii Kolbuszowej będzie powstawała – apelowała.

Paweł Michno, radny, a zarazem znany w środowisku lokalnym historyk i regionalista, odpowiedział, że w sprawie powstania monografii podpisano już stosowne umowy. – Są zobowiązania, które ciężko byłoby teraz cofnąć, nie wpadając przy tym w konflikt prawny – oświadczył. – W związku z tym pieniądze, które zostały na ten cel zapisane w budżecie gminy, są powoli rozdysponowywane.
Radny odniósł się również do apelu zbieranie śladów przeszłości. – Kiedy było już wiadome, że w budynku dawnej synagogi swoje miejsce znajdzie też muzeum miasta, jako Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara wystąpiliśmy z apelem do mieszkańców, aby przekazywali nam swoje stare rodzinne zdjęcia w celu ich zeskanowania. Spotkało się to ze sporym odzewem. Oczywiście z takim apelem będziemy się zwracać w dalszym ciągu. Jest to konieczne, aby te pamiątki nie zaginęły. Natomiast skany, które krążą w Internecie, są nam bardzo dobrze znane – zapewnił Paweł Michno.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.