Dziś „Bal” w Miejskim Domu Kultury. Na scenie zobaczymy 28 aktorów

Dziś "Bal" w Miejskim Domu Kultury. Na scenie zobaczymy 28 aktorów

Dziś (23.02) o godzinie 17 w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Bal”. Sztukę zaprezentuje Teatr Amatorski im. Aleksandra Fredry.

Przedstawienie to jest kontynuacją poprzedniego spektaklu „Małomiejska Ballada” – mówi nam Mówi reżyser sztuki, Ryszard Sziler. – „Bal” to opowieść o Kolbuszowej. Na swój sposób odwołujemy się tu do dziejów tego miasteczka. Chodziło nam również  o to, żeby w dopełnić historię poprzedniego spektaklu, który dotyczył wieków ostatnich. Wróciliśmy więc do XVII w., kiedy Kolbuszowa była jeszcze osadą. Pokazaliśmy kilka postaci: Agnieszkę Machównę, Marcina Lubomirskiego, księcia Sanguszkę, ks. Ludwika Ruczkę. Wspomnieliśmy też o Julianie Macieju Goslarze, księżnej Łucji Tyszkiewiczowej i innych.

Opowieść o Kolbuszowej

– Opowieść  przede wszystkim jest o wartościach; o tym co w życiu jest najważniejsze. Jest to pretekst do przedstawienia uogólnień na temat kondycji człowieka, tak jak to zawsze robiłem. Bo właściwie te postacie z przeszłości i ich sposób myślenia niczym się nie różni od naszego sposobu widzenia świata.

Na scenie zobaczymy 28 osób. Są to w większości kolbuszowianie reprezentujący różne zawody i środowiska. Bilety na spektakl rozeszły się jak cieple bułeczki. Nie jednak były one sprzedawane, tylko rozdawane. Postawiliśmy na to, że aktorzy mają swoje rodziny i swoich znajomych, które chcą to zobaczyć. Im w pierwszej kolejności daliśmy bezpłatne wejściówki tłumaczy Ryszard Sziler. Po Świętach Wielkiej Nocy będziemy chcieli pokazać jeszcze parę spektakli. Również „Bal”. Wtedy będą płatne bilety.

Wszystko wskazuje, że „Bal” w rozszerzonej wersji zostanie opublikowany w wersji papierowej. Ma się tym zająć MDK. W wydawnictwie tym będzie również historia Amatorskiego Teatru im. Aleksandra Fredry, a wszystko zostanie okraszone fotografiami autorstwa Magdaleny Małaczyńskiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.