Domatków, Trześń, Huta Komorowska…Wysyp imprez sobótkowych w powiecie
Noc Kupały (Świętojańską) nasi przodkowie obchodzili 21 czerwca, czyli w najkrótszy dzień roku. Był to czas magiczny, pełen obrzędowości i miłosnych wątków. Najbardziej charakterystyczny elementem tej nocy były sobótki. Były to wielkie ogniska, wokół których tańczyli mieszkańcy. Sobótki miały moc oczyszczającą. Wrzucano do nich wspomnianą bylicę, co miało odpędzać złe moce.

Tradycja ta przetrwała do naszych czasów, o czym świadczą coroczne imprezy plenerowe. W niedzielę (24.06) w powiecie kolbuszowskim odbędą się aż trzy takie wydarzenia.
1. Domatków (gmina Kolbuszowa)

Na placu przy Szkole Podstawowej wystąpią: zespoły Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, kapela Jurka Wrony i Lasowiackie Hulaki. Będą też konkursy i zabawy rodzinne, mecz strażacy – gospodynie wiejskie, dyskoteka sobótkowa, a na telebimie – mecz Polska-Kolumbia. Start o godz. 16.

2. Trześń (gm. Niwiska)

Sobótki odbywać się będą także na stadionie sportowym. W programie m.in.: Noc Kupały, taniec z wiankami i puszczanie ich na wodę, wróżby sobótkowe, animacje dla dzieci, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Niwiszczanie”, koncert kapeli ludowej „Padwianie” i zabawa taneczna.
3. Huta Komorowska (gm. Majdan Królewski)

Na placu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej od godz. 15 będzie miała miejsce Biesiada Świętojańska. Zaplanowano m.in.: prezentację dziedzictwa kultury ludowej w wykonaniu Koła Gospodyń „Dworzanki”, mecze piłki nożnej policjanci kontra strażacy i moc atrakcji dla dzieci. Na scenie zaprezentują się: kapela z Huty Komorowskiej, zespół ludowy „Górniacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kamień”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.