Wianki, pieśni dożynkowe i muzyka. Przed nami święto Matki Boskiej Zielnej w kolbuszowskim skansenie

Skansen z lotu ptaka. Zobacz zjawiskowe zdjęcia

Kolbuszowski skansen zaprasza na celebrowanie Święta Matki Boskiej Zielnej, które przypada na wtorek (15.08). Będą warsztaty wykonywania zielnych wianków i pieśni dożynkowych, pyszna lasowiacka kuchnia oraz szalona potańcówka.

Święto Matki Boskiej Zielnej rozpocznie się już o godzinie 11.30. W programie przede wszystkim warsztaty robienia bukietów z ziół i kwiatów, podczas których poznamy też leczniczą moc ziół.
Zajęcia te w godz. 14.30-16.45 w wiacie garncarskiej poprowadzą Justyna Niepokój-Gil i Magda Fołta.

Zielne wiązanki, jako podzięka Bogu za żniwa i plony ziemi, poświęcimy na uroczystej mszy św. Zostanie ona odprawiona o godz. 17.30 w zabytkowym kościele św. Marka Ewangelisty z Rzochowa.

Nabożeństwo poprowadzi ks. Piotr Setlak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy.

Niedziela Palmowa w kolbuszowskim skansenie
W międzyczasie będzie można zwiedzić dwór z Brzezin i zagrodę Szylarów z Markowej.

Natomiast w spichlerzu z Bidzin otwarta będzie wystawa malarskiej „Przestrzenie”, a w domu parafialnym z Książnic – ekspozycje ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej do książki pt. „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”.

W godz. 14-16 w domu parafialnym z Książnic odbędą się warsztaty pieśni dożynkowych prowadzone przez dr Jolantę Dragan. W tym samym czasie w szkole z Trzebosi odbędzie się pokaz wicia wieńca dożynkowego przez Zespół Ludowy Górniacy.

Z kolei w budynku szkoły z Trzebosi będzie można spróbować potraw regionalnych, które przygotują panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy.

Na koniec, w godz. 19-21 odbędzie się szalona potańcówka w rytm rzeszowskiej lasowiackiej muzyki granej przez kapelę z Ropczyckiego.
Warsztaty śpiewacze to koszt 5 zł, a układania bukietów zielnych – 15 zł od osoby. Zapisy odbywają się pod nr tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071.

Tego dnia ceny bilety wstępu na skansen to: normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł, rodzinny – 50 zł , dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferujemy 50 procent zniżki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.