Majdan, Raniżów, Dzikowiec, Cmolas, Niwiska – powiat świętuje Niepodległą
Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się nie tylko w Kolbuszowej (TUTAJ), ale również w innych gminach powiatu. W Dzikowcu obchody rozpocznie msza św., która odprawiona zostanie w niedzielę (11.11) o godz. 11 w miejscowym kościele parafialnym.

Następnie otworzony zostanie Korowód Niepodległości z „Józefem Piłsudskim” na czele, konną świtą, pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą i mieszkańcami. Korowód ten przejdzie do budynku przy stadionie, gdzie zaprezentowany zostanie program artystyczny. Będzie odezwa „Józefa Piłsudskiego”, projekcja multimedialna oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Klubu Seniora.
Gwoździem programu będzie Koncert Uwielbienia i Dziękczynienia za Niepodległość i Wolność. Wystąpią wokaliści i instrumentaliści. A publiczność będzie mogła liczyć na darmową grochówkę.

Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Majdanie Królewskim o godz. 12 rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele p.w. Św. Bartłomieja. Po nabożeństwie powstanie korowód, który tworzyć będą m.in. poczty sztandarowe, orkiestra dęta z Komorowa oraz Mażoretki. Marsz uda się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie medali jubilatom za długoletnie pożycie małżeńskie oraz program artystyczny w wykonaniu lokalnych solistów i instrumentalistów oraz chóru z majdańskiej Szkoły Podstawowej.
W Raniżowie gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zainauguruje uroczysta msza św. która odprawiona zostanie o godz. 11.30 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie program słowno-muzyczny zaprezentują uczniowie miejscowych szkół. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz pod Urząd Gminy.

Tam zaplanowano m.in.: wspólne odśpiewanie hymnu, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, a także zwiedzanie wystawy „Twórcy Niepodległej”, która zaprezentowana zostanie w budynku urzędu. Na godzinę 16 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym samym czasie na placu obok Domu Parafialnego rozpocznie się Ognisko Patriotyzmu.
Uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się również w pobliskim Staniszewskiem. Zaplanowano tam między innymi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową imienia marszałka Józefa Piłsudskiego i Ognisko Patriotyzmu.

Cmolaskie obchody o godz. 11 rozpocznie msza św. w kościele parafialnym p.w. Przemieniania Pańskiego. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty przemarsz do Samorządowego Ośrodka Kultury. Tam wykład „Drogi do odzyskania niepodległości” wygłosi ks. Stanisław Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie program artystyczny zaprezentują uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Wydarzenie zakończy projekcja filmu „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc”.
W Niwiskach stulecie odzyskania niepodległości uczczono już w piątek (09.11). O godz. 18 w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi odbyła się Wieczornica Patriotyczna, którą zorganizowali: 8 Drużyna Harcerska ,,Złote pióro” oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Niwiszczanie”.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.