Majdan, Raniżów, Dzikowiec, Cmolas, Niwiska – powiat świętuje Niepodległą
Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się nie tylko w Kolbuszowej (TUTAJ), ale również w innych gminach powiatu. W Dzikowcu obchody rozpocznie msza św., która odprawiona zostanie w niedzielę (11.11) o godz. 11 w miejscowym kościele parafialnym.

Następnie otworzony zostanie Korowód Niepodległości z „Józefem Piłsudskim” na czele, konną świtą, pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą i mieszkańcami. Korowód ten przejdzie do budynku przy stadionie, gdzie zaprezentowany zostanie program artystyczny. Będzie odezwa „Józefa Piłsudskiego”, projekcja multimedialna oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Klubu Seniora.
Gwoździem programu będzie Koncert Uwielbienia i Dziękczynienia za Niepodległość i Wolność. Wystąpią wokaliści i instrumentaliści. A publiczność będzie mogła liczyć na darmową grochówkę.

Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Majdanie Królewskim o godz. 12 rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele p.w. Św. Bartłomieja. Po nabożeństwie powstanie korowód, który tworzyć będą m.in. poczty sztandarowe, orkiestra dęta z Komorowa oraz Mażoretki. Marsz uda się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie medali jubilatom za długoletnie pożycie małżeńskie oraz program artystyczny w wykonaniu lokalnych solistów i instrumentalistów oraz chóru z majdańskiej Szkoły Podstawowej.
W Raniżowie gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zainauguruje uroczysta msza św. która odprawiona zostanie o godz. 11.30 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie program słowno-muzyczny zaprezentują uczniowie miejscowych szkół. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz pod Urząd Gminy.

Tam zaplanowano m.in.: wspólne odśpiewanie hymnu, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, a także zwiedzanie wystawy „Twórcy Niepodległej”, która zaprezentowana zostanie w budynku urzędu. Na godzinę 16 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym samym czasie na placu obok Domu Parafialnego rozpocznie się Ognisko Patriotyzmu.
Uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się również w pobliskim Staniszewskiem. Zaplanowano tam między innymi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową imienia marszałka Józefa Piłsudskiego i Ognisko Patriotyzmu.

Cmolaskie obchody o godz. 11 rozpocznie msza św. w kościele parafialnym p.w. Przemieniania Pańskiego. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty przemarsz do Samorządowego Ośrodka Kultury. Tam wykład „Drogi do odzyskania niepodległości” wygłosi ks. Stanisław Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie program artystyczny zaprezentują uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Wydarzenie zakończy projekcja filmu „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc”.
W Niwiskach stulecie odzyskania niepodległości uczczono już w piątek (09.11). O godz. 18 w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi odbyła się Wieczornica Patriotyczna, którą zorganizowali: 8 Drużyna Harcerska ,,Złote pióro” oraz Zespół Pieśni i Tańca ,,Niwiszczanie”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.