Matka Boska Zielna w skansenie

Wielkanocne warsztaty w skansenie
W czwartek (15.08), w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w polskiej tradycji ludowej znane jest jako Święto Matki Boskiej Zielnej, kolbuszowski skansen zaprasza na warsztaty zielarskie, zostanie też odprawiona msza św. dziękczynna.

Co się wydarzy? – Najpierw pani Dominika Pyra zaprosi chętnych na spacer po Parku Etnograficznym w poszukiwaniu odpowiednich ziół – informuje Agata Front z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. – Następnie w sali warsztatowej szkoły z Trzebosi uczestnicy zajęć przygotują ziołowe sole do kąpieli oraz napary. Pani Dominika jest zielarką, fitoterapeutką i dyplomowaną florystką. Zajmuje się robieniem naturalnych kosmetyków, przetwarzaniem rodzimych roślin leczniczych i szkoleniami.

Nieco później odbędą się warsztaty wykonywania tradycyjnych zielnych bukietów, które poprowadzi Karolina Migurska. – Zapraszamy także do zwiedzania kościoła pw. św. Marka Ewangelisty, zagrody z Lipnicy oraz wystawy malarstwa „Piękno w pejzażu odbite” w spichlerzu z Bidzin – zachęca Agata Front.
W międzyczasie gospodynie z Lipnicy będą serwować regionalne przysmaki. Podsumowaniem święta będzie dziękczynna Eucharystia z poświęceniem ziół, która odprawiona zostanie o godz. 18.

Tego dnia wstęp na skansen wynosi: 7 i 10 zł, 28 zł (bilet rodzinny), dzieci do 7 lat wstęp wolny. Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 50 procent zniżki.

Warsztaty zielarskie kosztują 30 zł + bilet wstępu do skansenu, warsztaty wykonywania bukietów zielnych – 10 zł, 15 zł (rodzic + dziecko), 20 zł (rodzina + bilet wstępu do skansenu). Muzeum zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Swój akces można zgłosić osobiście, telefonicznie pod nr. 669 001 223 lub 17 22 71 071, a także na e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
Plan Święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie:

  • 10:30–14 – „spacer ziołowy” oraz warsztaty przygotowywania soli i naparów (szkoła z Trzebosi)
  • 10–18 – tradycyjna kuchnia przygotowana przez gospodynie z Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy (szkoła z Trzebosi)
  • 12–17:30 – zwiedzanie kościoła z Rzochowa, chałupy z Lipnicy i wystawy w spichlerzu z Bidzin
  • 15–17.30 – warsztaty wykonywania zielnych bukietów (szkoła z Trzebosi)
  • 18 – msza św. z poświęceniem ziół

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.