Kolbuszowscy wpływowi 2017 roku
Jeśli scena polityczna w Warszawie jest zabetonowana, to jak określić tą, jaką mamy w Kolbuszowej? Napisać, ze to żelbeton, to nic nie napisać. Od kilkudziesięciu lat władze tworzą ci sami ludzie. Wciąż te same twarze. Oto ranking najbardziej wpływowych osób w powiecie 2017 roku.

 1. Józef Kardyś – szef powiatowych struktur PiS, dzięki czemu nie tylko od prawie 12 lat jest starostą powiatu, ale również „dużo może” w mieście i powiecie. Swoje niemałe wpływy pokazał m.in. forsując likwidację kolbuszowskiej porodówki. Przekonał do tego polityków PiS na szczeblu regionalnym i centralnym na czele z ministrem zdrowia. Rządzi twardą ręką, Rada Powiatu, teoretycznie organ kontrolny starosty, służy mu jako „kwiatek do kożucha”. O Zarządzie Powiatu nie ma już nawet co wspominać. Władza absolutna w pełni tego słowa znaczeniu.


  1. Zbigniew Chmielowiec – jest posłem PiS, a więc partii, która niepodzielnie rządzi w kraju i województwie. Pan Zbyszek unika jednak wielkiej, a nawet tej średniej polityki. Woli udzielać się lokalnie, szczególnie na imprezach – nie odpuszcza żadnych, nawet tych bardzo kameralnych.
  1. Bogdan Romaniuk – wicemarszałek województwa, druga osoba w podkarpackim samorządzie będącym dysponentem olbrzymich pieniędzy unijnych. Poza tym to bardzo zręczny polityk.


   1. Jan Zuba – burmistrz Kolbuszowej od 13 lat. Zawsze z ogromnym poparciem wyborców. Można odnieść wrażenie, że nie ma z kim przegrać. Ma za sobą stabilną większość w Radzie Miejskiej. Może więc wiele. To również największy pracodawca w gminie (szkoły podstawowe, Miejski Dom Kultury, biblioteki, przedszkola, urząd, spółka komunalna itd.). Mało?
   1. Zbigniew Strzelczyk – pisano o nim „niezatapialny”. I coś w tym jest. Przeżył trzech starostów i żaden z nich nie zrzucił go ze stołka. Szef gigantycznego (jak na nasze warunki) zakładu pracy, w skład którego wchodzą Szpital Powiatowy i publiczne ośrodki zdrowia.


    1. Ks. Lucjan Szumierz – proboszcz Kolegiaty p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Nie wtrąca się do polityki (czyli ideał kapłana), ale to nie znaczy, że nie ma nic do powiedzenia.
    1. Stanisław Babula – Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej. I wszystko jasne.
    1. Ks. Jan Pępek – proboszcz kolbuszowskiej parafii p.w. Św. brata Alberta. Kiedyś nawet mówiono o nim  „nieformalny burmistrz”. Jednak w ostatnim czasie jego wpływy jakby nieco osłabły.
    1. Joanna Kwiatkowska Brandys – Prokurator Rejonowy w Kolbuszowej.


     1. Józef Fryc – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, lider gminnej opozycji.

     Ranking kolbuszowskich wpływowych AD 2016 znajdziecie TUTAJ.

     3 Komentarze

     Dodaj komentarz

     Twój adres email nie zostanie opublikowany.
     Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.