Kolonia znowu skrzywdzona przez urzędników? Tym razem chodzi o drogę

Ploermel patronem ronda na obwodnicy [FOTO]

Mieszkańcy przysiółka Kolonia nie mają dobrej passy. Najpierw Starostwo Powiatowe zachciało zabudowywać tamtejsze tereny chronione. Teraz gmina rezygnuje z modernizacji drogi prowadzącej do obwodnicy Weryni.

Radni z Weryni mają żal do samorządowych władz gminy Kolbuszowa o to, że te – jak twierdzą – kosztem ich miejscowości chcą wpompować miliony w ulicę Błonie.

Przeczytasz o tym w artykule: Kontrowersyjna inwestycja. Ponad pięć milionów złotych na rozbudowę ulicy Błonie.

Kolonia została oszukana?

Mówią, że trakt ten nie jest w najgorszym stanie. Przeciwieństwem jest droga w przysiółku Kolonia, który prowadzi do obwodnicy Weryni.

– Ona jest naprawdę w fatalnym stanie. Na jej modernizację jako mieszkańcy czekamy od wielu lat. Dodatkowo ruch tam jest duży. Dlaczego zdecydowano się więc na ulicę Błonie? Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności powinniśmy zajmować się tymi drogami, które jednak wymagają remontów – irytował się radny Zbigniew Pytlak.     

Rozbudowa ulicy Błonie ma kosztować 5 059 677 zł. Jednak 3 035 806 zł z tej kwoty ma pochodzić Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zdaniem radnego Juliana Dragana z tego samego programu można było pozyskać środki na przebudowę drogi w przysiółku Kolonia.

– Można było, trzeba było tylko złożyć wniosek o dofinansowanie. Niestety, nie było takiej woli – oświadczył Dragan.

Burmistrz: – Zabrakło niewiele

Burmistrz Jan Zuba tłumaczył, że przebudowę drogi w Weryni przygotowano pod kątem dokumentacyjnym. Zapisano tam nie tylko nową jezdnię, ale również ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. To ostatnie już powstało.

– W ubiegłym roku staraliśmy się o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niestety ze względu na sztywne kryteria, na które my nie mamy wpływu, nie udało nam się pozyskać stamtąd  środków. Zabrakło nam jednego punktu, by otrzymać dotację na poziomie 63 procent. Teraz czekamy na kolejną możliwość ubiegania się o fundusze na ten cel – zaznaczył Jan Zuba.

Nie tylko gmina, ale i starostwo

Brak modernizacji drogi to nie jedyny i chyba nie największy problem mieszkańców Kolonii. Toczą oni boje ze starostwem, które chce budować bazę dla Zarządu Dróg Powiatowych na terenach przyrodniczo chronionych.

Pisaliśmy o tym w artykule: Mieszkańcy Weryni kontra starosta Józef Kardyś [ZDJĘCIA, WIDEO].

3 Komentarze

  1. A nie lepiej zrewitalizować weryński park i pobliskie tereny i stworzyć duży teren rekreacyjny z różnorodnymi ściezkami przyrodniczymi (las, łaki, stawy itp to prawdziwy potencjał). Może do tej akcji dałoby się również zaangażować ogrodników z ZS Werynia czy ludzi z uniwersytetu rzeszowskiego (mają kierunek dotyczący kształtowaniu krajobrazu). I dorzucić do tego porządną, bez dziur, drogę dojazdową… ?

    • Dokładnie, pewnie 90% społeczeństwa tez tak uważa jednak partia rządząca ma inne zdanie…oni wolą sobie wybudować park w Kolbuszowej na Nowym Osiedlu pośrodku niczego niz stworzyć coś z miejsca które ma wielki potencjał… w innych Państwach takie miejsce byłoby od razu zagospodarowene, ale tutaj lepiej żeby wszystko stało odłogiem i niszczało…. brawo władze Gminy Kolbuszowa….. wstyd..

  2. To zapraszamy Pana Burmistrza i wszystkie osoby które były przeciw modernizacji drogi na Koloni do przejażdżki po tej drodze…. nie dość ze autem to jeszcze rowerem bo zaraz zacznie się robic cieplo i matki z dziećmi
    oraz młodzież z Koloni, Mechowca czy Dzikowca zacznie dojeżdżać do szkoły na rowerach i Niech Pan Bóg ma ich wszystkich w swojej opiece żeby po Tych dziurach dojechali bezpiecznie do miejsca nauki…. wstyd żeby droga dojazdowa do OBWODNICY wyglądała jakby jakaś bomba tam walnęła….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.