
Za nami prawie tydzień nowego roku. Przyszedł więc czas, aby przypomnieć sobie i Wam wszystkim najważniejsze wydarzenia ubiegłych dwunastu miesięcy. A trzeba przyznać, że działo się całkiem sporo. Oto więc nasz kalejdoskop wydarzeń 2018 roku w powiecie kolbuszowskim – część I:
Styczeń
- Media w całej Polsce mówią o Patrycji i Mateuszu Nowakach (na zdjęciu), małżeństwie z Kolbuszowej, które wykorzystuje materiały z recyklingu do tworzenia lamp. Produkcja odbywa się w niewielkim warsztacie. Nazwa firmy nawiązuje do przeboju The Doors.
- Mateusz Cetnarski pokazał, że jest nie tylko świetnym piłkarzem, ale również dobrym człowiekiem. Kolbuszowianin wziął udział w turnieju piłkarskim na rzecz leczenia cierpiącego na poporodowe porażenie mózgowe Olusia. Impreza „Gwiazdy na Gwiazdkę” odbyła się w Łowiczu.
Luty
- Prestiżowy plebiscyt na najlepszych medyków na Podkarpaciu „Eskulap 2017” w kategorii – lekarz specjalista – wygrał kolbuszowianin, lek. med. Łukasz Futyma, urolog, pracujący: w NZOZ ESS MED w Kolbuszowej, w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.
- Poznaliśmy nowego sekretarza Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Został nim Krzysztof Matejek, dotychczasowy kierownik pływalni krytej „Fregata”. Na stanowisku w magistracie zastąpił Barbarę Bochniarz, która odeszła na emeryturę, a kilka miesięcy potem została… radną.
Marzec
- Podpisano umowę z wykonawcą przebudowy jednego z najważniejszych kolbuszowskich traktów – ulicy 11 listopada. Koszt inwestycji przekroczył milion złotych.
- Urząd Miejski przedstawił wstępną koncepcję Parku Niepodległości. Chodzi o blisko 2,5-hektarowy teren zieleni, który ma być miejscem wypoczynku i rekreacji. Ma on się znajdować przy ul. Astrowej, na osiedlu Błonie, w pobliżu kościoła pw. Św. Brata Alberta.
Kwiecień
- Na dwa lata więzienia Sąd Rejonowy w Rzeszowie skazał ks. płk. Roberta M., byłego proboszcza Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Miał on przyjąć sztabkę złota. Robert M. jest rodzinnie związany z naszym powiatem. Jego brat był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej i kandydatem na wójta gminy Cmolas.
- Szpital Powiatowy w Kolbuszowej rozpoczął budowę pięciu sal na bloku operacyjnym: trzech operacyjnych oraz po jednej przygotowania pacjenta i wybudzeń.
Maj
- Magistrat uruchomił bezpłatną aplikację do komunikacji z mieszkańcami gminy. Za pomocą SMS, e-mail lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji „Blisko” możemy otrzymać informacje o najważniejszych wydarzeniach w gminie, a także komunikaty ostrzegawcze.
- Starostwo próbowało przeforsować zmiany przestrzenne, których celem byłoby przekształcenie malowniczych terenów w Weryni w strefę przemysłową, na której mogłyby powstać fabryki. Mieszkańcy wsi powiedzieli jednak stanowcze „NIE”, przekonując, że uprzemysłowienie nie tylko zniszczyłoby grunty rolne, ale i zdegraduje przepiękne tereny zielone.
Czerwiec
- Historyczny awans piłkarzy Sokoła Kolbuszowa Dolna do 4 ligi. Po meczu, który zapewnił pierwsze miejsce w okręgówce i promocję poziom wyżej, wśród zawodników zapanowała wielka radość. Ogromnych emocji nie krył Andrzej „Olek” Skowroński, sponsor i wiceprezes klubu.
- Dni Kolbuszowej 2018. Gwiazdą tej sztandarowej imprezy miasta był zespół Baciary.
- Zmarł Władysław Pogoda, jeden z najbardziej znanych muzyków ludowych z naszego regionu. Miał 98 lat. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Kosowach.
- W wodociągu Widełka wykryto obecność bakterii grupy coli. Odbiorcami skażonej wody są mieszkańcy wsi: Przedbórz, Huta Przedborska, Bukowiec, Domatków, Poręby Kupieńskie, Kupno i Widełka. Bakterie grupy coli w tym samym wodociągu wykryto miesiąc później.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis