Czy niedaleko Kolbuszowej powstanie ośrodek dla uchodźców? Nadzór Budowlany pyta o miejsce „zbiorowego zakwaterowania”

Czy niedaleko Kolbuszowej powstanie ośrodek dla uchodźców? Nadzór Budowlany pyta o miejsce "zbiorowego zakwaterowania"
Fot.: EPA/MIGUEL PAQUET

Internauci żyją tematem ewentualnego zakwaterowania uchodźców w naszym regionie. Jeden z takich ośrodków miałby stanąć na terenie gminy Nowa Dęba, która sąsiaduje z powiatem kolbuszowskim.

Cała sprawa ma związek z pismem Powiatowego Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu. Prosi on o wskazanie miejsc nadających się do zbiorowego zakwaterowania uchodźców. W dokumencie tym czytamy:

„Miejsca zakwaterowania”

„PINB w Tarnobrzegu zwraca się z prośbą o wskazanie, czy na terenie Państwa gminy występują obiekty budowlane służące do zbiorowego zakwaterowania uchodźców. Proszę o wskazanie adresów i zarządców w/w obiektów” napisał w piśmie rozesłanym do urzędów gmin w Grębowie, Gorzycach, Baranowie Sandomierskim i Nowej Dębie; Jacek Zaśko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu”.

Pismo to w mediach społecznościowych wczoraj opublikował europoseł PiS, Dominik Tarczyński. Jego zdaniem to dowód na to, że obecny rząd przymierza się do relokacji uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu na naszym terenie. Swój post opisał jednym słowem: „Ostrzegałem”.

Burza w Internecie

Pod wpisem europarlamentarzysty rozpętała się burza. Pismo PINB w Tarnobrzegu udostępniono także w grupie Nasza Kolbuszowa.

Dziś ukazało się oświadczenie w tej sprawie Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu:

“W związku z pojawiającymi się w lokalnych i ogólnopolskich mediach informacjami dot. pisma PINB.071.6.17.2024 z dn. 08.07.2024r., Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu informuję, że ww pisma zostały skierowane do urzędów miast i gmin, TYLKO I WYŁĄCZNIE w związku z rutynowymi działaniami dotyczącymi inwentaryzacji obiektów wymienionych w Ustawie z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, jak również w związku z tym, że w dniu 1 lipca 2024 r. uchylony został art. 13 ww ustawy i warunki finansowania przez wojewodę zakwaterowania obywateli Ukrainy zostały opisane w artykułach 12, 12a i 12b ww Ustawy. Zmiany, o których mowa powodują konieczność uzupełnienia informacji o ww opisanych obiektach przez wojewodów w całym kraju”

„Tematu uchodźców nie ma”

Temat rzekomej relokacji uchodźców skomentował Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski, jeszcze niedawno wicewojewoda podkarpacki.

– Kompletnie bez sensu, nikomu nie chciało się sprawdzić o co chodzi. To jest rutynowy przegląd takich miejsc, zwykła inwentaryzacja zasobów, takie same prowadzone były za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Poprosiła o to wojewoda podkarpacka. Nie ma to żadnego związku z jakimiś relokacjami uchodźców, nic takiego nie jest planowane. Gdyby tak było, wiedzielibyśmy o tym. Takiego tematu w ogóle nie ma – mówi dla Tygodnika Nadwiślańskiego.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Karkut, radny Kolbuszowej, kandydat Platformy Obywatelskiej na posła w ostatnich wyborach.

– Chodzi o inwentaryzację budynków w związku z konfliktem w Ukrainie. Spokojnie, jeszcze Wisłą nie płyną do Tarnobrzega promy z uchodźcami z Afryki – komentował na Facebooku.

Przymusowa relokacja

Co ciekawe, wcześniejsze doniesienia wskazują na podobne pisma skierowane do samorządowców, w których pytano o miejsca ewentualnego zakwaterowania dla uchodźców w województwach podlaskim i lubelskim.

Przymusowa relokacja uchodźców to temat, który od kilku lat budzi wiele emocji i kontrowersji w Polsce. W obliczu globalnych kryzysów humanitarnych, takich jak konflikty zbrojne i klęski żywiołowe, konieczność zapewnienia schronienia uchodźcom staje się coraz bardziej paląca.

Polityka przymusowej relokacji uchodźców, narzucona przez instytucje międzynarodowe, takie jak Unia Europejska, napotyka jednak na opór polityków i części społeczeństwa.

1 Komentarz

  1. Karkut się tłumaczy że to nie ma związku z uchodzcami, a jeśli tacy się pojawią to niechbich zabiera to siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.