Wybudują wielki polder w Kolbuszowej Dolnej?

Jak uchronić Kolbuszową Dolną przed powodzią?

Burmistrz Jan Zuba poinformował, że czyni starania w celu powstania w Kolbuszowej Dolnej dużego zbiornika wodnego. Polder o pojemności 16 000 metrów sześciennych, ma znajdować na terenach za linią kolejową, przy drodze w kierunku Kopci.
Celem budowy akwenu ma być ochrona obszarów przy stacji paliw. Dotyczy to także pobliskich domostw. Burmistrz Jan Zuba zastrzegł, że przedsięwzięcie jest dopiero na etapie przygotowań.

– Aktualnie trwają prace na tym tematem. Są one bardzo wstępne, planistyczne na poziomie ogólnokrajowym. Dotyczy one budowy zbiorników chroniących zarówno przed powodzią, jak i przed suszą. Taka wstępna analiza hydrologiczna została wykonana dla zlewni rzeki Łęg.

– My ze swej strony wskazujemy potrzebę budowy w naszej gminie dwóch zbiorników. Jeden z nich znajdowałby się w Kolbuszowej Dolnej, za linią kolejową, przy drodze powiatowej w kierunku Kopci. Mamy analizę hydrologiczną. Wiemy, że istnieje tam możliwość retencjonowania około 16 tysięcy metrów sześciennych wody na kilkanaście godzin.
– To pozwoliłoby zapobiegać zjawisku, które, niestety, od czasu do czasu pojawia się w tym rejonie Kolbuszowej Dolnej, czyli zalewania obszarów przy stacji benzynowej Orlen i drogi krajowej. Przytrzymanie tej wody po obfitych opadach deszczu a następnie jej spływ po kilkunastu godzinach chroniłby mieszkańców przed tymi podtopieniami – twierdzi burmistrz.

– W piśmie do Ministerstwa Infrastruktury wskazaliśmy na potrzebę zabezpieczenia w rządowym programie środków nie tylko na dokumentację i budowę takich polderów, a także na wykup gruntów oraz na odszkodowania dla właścicieli tych nieruchomości – dodał włodarz.

Przypomnijmy, że budowę zbiornika wodnego planuje się także w Kolbuszowej Górnej.

Polder zalewowy w Kolbuszowej Górnej?


1 Komentarz

  1. Niby gdzie ,za torami lepsze na końcu Dolnej za boiskiem ,na pastwiskach tam może być zalew zero zabudowań a przestrzeni skolko godno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.