W Kolbuszowej powstał wielki mural Janka Bytnara [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na ścianie hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego powstał mural, poświęcony Jankowi Bytnarowi, patronowi szkoły. Malowali go artyści z Warszawy. Robili to przez cztery dni. Prace zakończyli w sobotę (12.08).

Janek Bytnar, któremu poświęcony jest jedyny mural w grodzie nad Nilem, urodził się 6 maja 1921 r. w domu przy ulicy Nowe Miasto, na którym dziś jest tablica upamiętniająca to wydarzenie.
W Kolbuszowej mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. Następnie wraz z rodzicami wyjechał do Warszawy, gdzie podczas okupacji brał czynny udział w dywersyjnych akcjach Szarych Szeregów.

W 1943 r. został aresztowany przez Gestapo. Był brutalnie przesłuchiwany. Mimo okrutnych tortur, nie wydał nikogo. Odbili go jego koledzy podczas akcji pod Arsenałem. Jednak nie udało się go uratować.  Zmarł cztery dni później. Miał zaledwie 22 lata.

Kolbuszowa pamięta o swoich krajanie. Co roku w rocznicę akcji pod Arsenałem pod jego rodzinnym domem odbywają się uroczystości patriotyczne.

Jego imię noszą: jedna z ulic, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego i Liceum Ogólnokształcące.
Ta ostatnia placówka w 80. rocznicę śmierci swego patrona postanowiła oddać mu hołd, malując mural. Powstał on na ścianie hali sportowej od strony pływalni krytej „Fregata”, i jest dobrze widoczny od ulicy Jana Pawła II i ulicy… Janka Bytnara.

Głównym motywem jest „Rudy”, ale widzimy tam też jego rodziców i siostrę, a także akcję pod Arsenałem. Wszystko to namalowali Michał Szudrawski i Mateusz Rokicki, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowali przez cztery dni, od wtorku do soboty (08-12.08.).

Oficjalne odsłonięcie muralu ma odbyć się w przyszłym miesiącu, w rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy o Kolbuszową (8 września).
W Kolbuszowej powstał wielki mural Janka Bytnara [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Kolbuszowej powstał wielki mural Janka Bytnara [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Kolbuszowej powstał wielki mural Janka Bytnara [WIDEO, ZDJĘCIA]

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.