Rząd zamyka żłobki, przedszkola i lokale fryzjerskie

Rząd otwiera boiska, baseny, hotele, teatry i kina.

Rząd ogłosił dziś nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zmiany mają  obowiązywać od soboty (27.03) przez dwa tygodnie. Lockdown dotyczy głównie: przedszkoli, kościołów i zakładów fryzjerskich.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś (25.03), że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii koronawirusa od ponad roku.

„Granica wydolności”

Szef rządu wskazał, że napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Zaznaczył, że zarejestrowano dziś najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysiące osób. Dodał, że w tej chwili zajętych jest ponad 70 procent łóżek, zajętych jest również 2/3 respiratorów.

– Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli. W związku z tym musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza.

– Ograniczenie mobilności w naszym kraju i swobód gospodarczych jest konieczne; musimy zaostrzać te rygory – przekonywał premier, apelując przy tym do Polaków, żeby święta wielkanocne spędzili w gronie najbliższej rodziny.

Rząd zamyka

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola. Opieka pozostanie wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków.
Działalność obiektów sportowych ogranicza się wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Nie skorzystamy ze sklepów wielkopowierzchniowych – meblowych i budowlanych – powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. Lockdown czeka też salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.

W obiektach kultu religijnego obowiązywał będzie limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m.

W placówkach handlowych, targach i na poczcie: 1 osoba na 15 m. kw. (sklepy do 100 m. kw.) i 1 osoba na 20 m. kw. (w sklepach powyżej 100 m. kw.).

Lockdown bez zmian

Pozostałe ograniczenia zostają utrzymane. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i średnich, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
Obiekty hotelowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte (z wyjątkiem robotniczych, a także dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Nieczynne są również teatry, kina, muzea i galerie sztuki,  siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

1 Komentarz

  1. Gdyby zamknęli kościoły, gdzie przez 45 minut ktoś obok nas chucha w naszą stronę aplikując nam taką dawkę wirusa, z jaką nasz układ odpornościowy na pewno sobie nie poradzi, to bym zrozumiał. A tak, to jest tylko udawanie, że coś się robi. Pretekst, by można było sobie później przyznać kolejne gigantyczne premie za zwalczenie pandemii, nawet, gdy tą pandemię zwalczyli tak naprawdę odpowiedzialni Polacy, a rząd robił tylko kompletnie irracjonalne posunięcia (racjonalne też, ale wyłącznie dla swoich – np. przyznawanie wsparcia koronawirusowego Obajtkom, Rydzykom czy Szumowskim, reset na nartach przez Emilewiczów itp., hotelowe wariacje Pawłowiczówny itp., kasa w kieszeń dla kumpli za sprawne zaledwie w 5 czy 10% szpitale tymczasowe), a własnymi błedami obciążał opozycję. Swoją drogą obciążać można i nawet trzeba, ale przez pierwszy rok, czy dwa. Po ponad połowie dekady to już jest żałosne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.