Rusza pierwszy w kolbuszowskiej gminie dzienny dom pomocy społecznej
Do końca tego miesiąca trwa rekrutacja do Domu Pomocy Społecznej „Senior+” w Hucie Przedborskiej. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. Zapisy prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. Zgłaszać mogą się osoby nieaktywne zawodowo, które przekroczyły 60. rok życia. Wysokość opłaty (lub jej brak) uzależniona będzie od dochodów danego seniora.

Dom Pomocy Społecznej powstanie w budynku po szkole podstawowej w Hucie Przedborskiej. Inwestycja finansowana jest przez kolbuszowski magistrat oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego programu „Senior+”. W placówce zakończono już prace remontowe.
Od 1 stycznia 2018 r. obiekt ten ma zapełnić się seniorami. Obecnie trwa rekrutacja – Z wszystkimi chętnymi przeprowadzamy wywiad środowiskowy, następnie wydajemy stosowne decyzje – informuje Małgorzata Hariasz, kierownik Miejsko-Gminny Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.

Placówka, która będzie czynna od poniedziałku do piątku, co najmniej 8 godzin dziennie, zapewni starszym osobom pomoc w czynnościach dnia codziennego, w tym: warsztaty rękodzielnicze, zajęcia kulturalne (koncerty, kółka teatralne i śpiewu, wycieczki), aktywność ruchową, aktywizację społeczną oraz terapię zajęciową. Wszystkim zapewniony zostanie ciepły posiłek i bezpłatny dowóz.
Do zajęcia jest 15 miejsc, w przypadku większego zainteresowania – 25. Wysokość opłaty uzależniona będzie od zamożności danego seniora. Darmowy pobyt w DPS będą mieć ludzie samotni, których dochód nie przekracza 634 zł, a jeśli mieszkają z rodziną – poniżej 514 zł na osobę.

– W pozostałych przypadkach należy ustalić odpłatność – zaznacza Małgorzata Hariasz. – Jest możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z tej opłaty. Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, kiedy senior ponosi koszty pobytu członków swojej rodziny w DPS. Drugi – kiedy w miejscu zamieszkania takiej osoby następują straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych.
DPS to również nowe miejsca pracy. – Na początek chcielibyśmy zatrudnić fizjoterapeutę i terapeutę zajęciowego – zdradza kierownik MGOPS. – Jeśli liczba uczestników Domu będzie zwiększała się, a my będziemy pozyskiwać dodatkowe środki, to być może kadra zostanie zwiększona.
Formularz zgłoszeniowy można składać w siedzibie  MGOPS Kolbuszowa do końca tego miesiąca bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób. Druk jest dostępny jest w siedzibie Ośrodku oraz na stronach internetowych: www.kolbuszowa.pl i www.mgopskolbuszowa.pl. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do DPS w Hucie Przedborskiej można uzyskać pod nr tel.: 17 2271 133.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.