Plaga krwiopijców w Kolbuszowej. Pytamy w magistracie, czy będzie odkomarzanie

Odkomarzania w Kolbuszowej nie będzie. „Krwiopijcami” mają zająć się jerzyki




Konsekwencją powodzi, która niedawno nawiedziła Kolbuszową, jest plaga komarów. Okazuje się, że dzięki dużej wilgotności i ciepłu insekty te znalazły idealne warunki do rozwoju.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, Wiesław Sitko obawia się, że przez plagę owadów mogą ucierpieć Dni Kolbuszowej, które mają odbyć się już w ten weekend (08-09.06).

Czy będzie odkomarzanie?

Z tego co wiem, to w ościennych miastach – Rzeszowie, Tarnobrzegu i Mielcu – mają pryskać środkiem owadobójczym, a tutaj to nie wiem. Wszyscy pamiętamy, że w Kolbuszowej powódź była największa. Wilgoć pozostała i komary się mnożą. Nie wiem, ile takie zabiegi kosztują, ale chyba nie tak dużo. Może udałoby się wykonać taki oprysk przed Dniami Kolbuszowej, bo przecież nas te komary zjedzą – alarmuje Sitko.




Co na to kolbuszowski magistrat? Wiceburmistrz Marek Gil oświadczył, że jak dotąd nikt nie zgłosił się do urzędu z wnioskiem o odkomarzanie: – Nie było takich uwag. Przynajmniej ja pierwszy raz o tym słyszę. Rozeznam jednak temat. Jeśli będzie taka potrzeba, to na pewno podejmiemy jakieś działania – zapewnił.

Głos w tej sprawie zajął także radny Piotr Panek: – Zgłaszałem w Urzędzie Miejskim ten problem wczoraj i dziś rano. Burmistrz zobowiązał się rozeznać, w jaki sposób sąsiednie gminy poradziły sobie z tym tematem. Nie jest to takie proste, ponieważ nikt z opryskiem nie może wejść bez zezwolenia na własność prywatną. Jeśli będę wiedział coś konkretnego, to się tym z Wami podzielę – napisał dziś na portalu społecznościowym.

Jak chronić się przed komarami?

Jak wiadomo, komary kłują szczególnie o zmierzchu, powodując u swych ofiar stany zapalne skóry, obrzęki, bąble, a nawet zaburzenia oddechowe. Jak my możemy chronić się przed tymi insektami?




  • Odzież – długie spodnie, bluza z długimi rękawami, nakrycie głowy osłaniające czoło i kark.
  • Środki odstraszające komary w postaci płynów, kremów lub aerozoli.
  • Osłonić okna i inne otwory siatką metalową, gazą lub gęstą firanką.
  • Łóżeczka dziecięce i wózki osłonić gazą.
  • Nie otwierać okien przy zapalonym świetle wieczorem.
  • Udrożnić rynny, aby umożliwić spływ wody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.