Pani Wanda Magda z Kosów kończy dziś sto lat

Pani Wanda Magda z Kosów kończy dziś sto lat

Dziś równe sto lat kończy pani Wanda Magda z Kosów. Jak mówi, żeby dożyć takiego wieku, trzeba dużo pracować, być dobrym i pomagać innym.
Pani Wanda Magda urodziła się 18 maja 1921 roku w Kosowach. Miała trzech braci i dwie siostry. Gdy była mała, ojciec wyjechał do Francji i już nie wrócił, nie utrzymywał z rodziną żadnych kontaktów.

Na roboty do Niemiec

Jedna z sióstr zamieszkała na zachodzie Polski, druga wyjechała do Francji w poszukiwaniu ojca i również tam została. Najstarszy brat został na rodzinnej gospodarce, drugi wyjechał do Częstochowy. Natomiast najmłodszy z nich został podczas wojny postrzelony i zmarł w wieku 21 lat.

Mała Wanda uczęszczała do szkoły w Kosowach kończących jedynie trzy klasy. Od młodych lat pomagała w gospodarstwie. Przed wojną w wieku 17 lat wyjechała na roboty do Niemiec. Tam pracowała u bauera w polu przez pięć miesięcy.
Po powrocie zamieszkała u wujka w Rzeszowie – brata swojej mamy, gdzie również pomagała w gospodarstwie. Kiedy wybuchła wojna, wyjechała do Krakowa. Pracowała tam przez pięć lat.

Została aresztowana i zamknięta w więzieniu na 3 dni. Po wojnie wróciła do Rzeszowa i zamieszkała u kuzynki, pomagając jej w domu. Razem z nią w wolnym czasie zwiedzała Polskę.

Dom w Kosowach

W latach osiemdziesiątych wróciła do domu rodzinnego w Kosowach, gdzie opiekowała się swoją mamą i pomagała sąsiadom przy pracach w polu. W latach dziewięćdziesiątych, po śmierci mamy wybudowała dom – mieszkając w nim do dziś.

Choć życie jej nie rozpieszczało, ponieważ trzeba było ciężko pracować, to jest zadowolona, uśmiechnięta i miło wspomina wszystkie dobre i złe chwile, mówiąc, że przez to się dużo nauczyła i dużo wie. Kocha nasz kraj i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej.
Dziś (18.05) stulatka z Kosów otrzymała list gratulacyjny, kwiaty oraz upominek. W imieniu wójta Elżbiety Wróbel, przekazały jej to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Małgorzata Zielińska-Micek i pracownik socjalny, Agnieszka Haptaś.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.