Nie będzie porodówki… Będzie geriatria, ZOL i prosektorium?

Kilka lat temu mówiło się o likwidacji oddziału dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Kolbuszowej i zastąpieniem go geriatrią, czyli miejscem opieki medycznej seniorów. Pomysł ten jednak upadł. Teraz przesądzoną wydaje się być likwidacja oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego i zastąpienie ich rehabilitacją.

Dyrektor szpitala, Zbigniew Strzelczyk, tłumaczy, że w najbliższych latach na Podkarpaciu ma nastąpić znaczny spadek liczby pacjentów na oddziałach położniczych i noworodkowych. Dodaje, że Ministerstwo Zdrowia radzi, aby szpitale kierowały się w stronę osób niepełnosprawnych i starszych, których będzie przybywać.

Potwierdzają to dyrektywy wojewody podkarpackiego, które sugerują, aby szpitale stawiały na rehabilitację łóżkową, opiekę geriatryczną i paliatywną. Natomiast wśród priorytetów wymienia m.in.: opiekę nad seniorami i osobami przewlekle chorymi oraz poprawę dostępności rehabilitacji szpitalnej i uzdrowiskowej.
– Powiało grozą – komentuje były wicestarosta, a obecnie radny miejski, Waldemar Macheta. – Wychodzi na to, że nasza świetlana przyszłość to: geriatria, ZOL i prosektorium – ironizuje.

W podobnym tonie wypowiada się radny Paweł Michno: – Nasz szpital jest publiczny, powinien być więc skierowana do wszystkich. Nie tylko do seniorów, ale również do młodych. Jest wiele osób, które są zainteresowane tym, żeby tutaj żyć i mieszkać – zaznacza Michno.
Transformacji kolbuszowskiego szpitala broni natomiast starosta Józef Kardyś: – Żarty sobie robić z geriatrii? – ganił Machetę. – Na prosektorium też niektórzy liczą. Żyją z tego. Zresztą ja też jestem już w takim wieku, że może ZOL będę potrzebował.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.