Nadleśnictwo: – Polowania w rejonie „Białkówki” będą kontynuowane

Zakaz wstępu do lasu? Szokująca zmiana prawa

Wielu mieszkańców zbulwersowało polowanie urządzone kilka tygodni temu w okolicy ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Białkówka” w okolicy Nowej Wsi. Świadkowie tych wydarzeń mówili o huku i świście kul. Wspominają, że bali się o życie. Tymczasem Natalia Batory z Nadleśnictwa Kolbuszowa oświadczyła, że polowania nie znikną z tego terenu.  

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Białkówka” to turystyczna perełka powiatu kolbuszowskiego.  Jeśli tylko pogoda na to pozwala, jest  miejscem wypoczynku i rekreacji wielu ludzi. W weekendy można tam spotkać całe rodziny. I właśnie w niedzielę myśliwi postanowili urządzić sobie tam polowanie. – Strzelali do zwierząt, nie bacząc, że obok są ludzie, że jest wycieczka na koniach – wspomina pan Piotr.

„Są inne ścieżki”

Towarzystwo Łowieckie Kolbuszowskie „Borek”, które organizowało odstrzał, przekonuje też, że wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa. – Dwa tygodnie przed terminem powiadomiliśmy burmistrza Kolbuszowej, wójta gminy Niwiska i Nadleśnictwo Kolbuszowa o planowanym terminie i miejscu zdarzenia. Teren objęty został oznakowany tablicami ostrzegawczymi – przekonują leśnicy.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej mówiła o tym Natalia Batory z Nadleśnictwa Kolbuszowa. – Tereny leśne są obwodem łowieckim.  Jego dzierżawca realizuje tam gospodarkę łowiecką – oświadczyła. – Nadleśnictwo nigdy nie będzie ograniczać dostępu do lasu nikomu: ani turyście, ani grzybiarzowi, ani myśliwemu. Gospodarka łowiecka jest bardzo ważna m.in. ze względu na rozszerzający się ASF (afrykański pomór świń – od red.). Dlatego też wojewoda nakazał odstrzał sanitarny dzików. Jeżeli ktoś czuje dyskomfort z tego tytułu, to powinien korzystać z innej ścieżki, nie brakuje ich w powiecie.

Doszły nas prośby, żeby wyłączyć teren w leśnictwie Nowa Wieś z obwodu łowieckiego. Nie ma takich możliwości – zaznaczyła Natalia Batory. – Nadleśnictwo nie będzie faworyzować żadnej z grup. Prawo do korzystania z lasu  mają wszyscy. Dzierżawcy obwodów mają obowiązek zgłosić fakt polowania na dwa tygodnie przed: do Nadleśnictwa i do właściwego terytorialnie samorządu. Ten do pięciu dni ma obowiązek poinformowania o tym mieszkańców poprzez zwyczajowo przyjęty sposób.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.