Kolbuszowa chce budować blok w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To dla tych, których nie stać na kredyt

Pytania o sprzedaż działki przy Wojska Polskiego

Samorząd Kolbuszowej planuje budowę bloku przy ulicy Wojska Polskiego w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Przedsięwzięcie jest skierowane do osób, których nie stać na kredyt. Założenia SIM są bowiem takie, że najpierw wpłacamy 10-15 procent wartości lokalu, a do jego własności dochodzimy po 20-30 latach.

Plany przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zaskoczyły wiele osób.
Nadzwyczajna sesja

Nadzwyczajna sesja Rada Miejska w Kolbuszowej w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek (23.10), o godzinie 8, w budynku magistratu (sala nr 1). Co ciekawe, o jej zwołaniu radnych powiadomiono… wczoraj.

– Trudno będzie wszystkim radnym się stawić, no ale skoro takie trudne jest zwołanie sesji na godzinę popołudniową, to tego należy się spodziewać. Wszystkie sesje powinny odbywać się popołudniami – komentuje radny Michał Karkut.

Tematem sesji jest przystąpienie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Spółka ta ma dofinansować budowę bloku na działce gminnej przy ulicy Wojska Polskiego.
Dwa projekty uchwał

Przygotowano w tej sprawie dwa projekty uchwał. Jeden z nich mówi o wyrażeniu zgody na przystąpienie do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowy Zasób Nieruchomości Ziemi Podkarpackiej.

Jej udziałowcami są: Krajowy Zasób Nieruchomości, Rzeszów oraz Nowa Dęba.

Drugi projekt zatwierdza wniosek o wsparcie finansowe budowy bloku z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Jak informuje radny Michał Karkut, blok w ramach SIM ma powstać na gminnej działce zlokalizowanej przy ulicy Wojska Polskiego:
– Ponieważ w Kolbuszowej brakuje mieszkań i wszelkie komercyjne inwestycje sprzedają się praktycznie „na pniu” to rozwiązanie wydaje się słuszną inicjatywą. Z tego co wiem, blok ma mieć około 40 mieszkań – zaznaczył radny.

Przy Wojska Polskiego

Blok SIM ma powstać obok działki, którą rok temu gmina sprzedała prywatnemu deweloperowi za 3 060 244 zł brutto

Transakcja ta wzbudziła kontrowersje. Przeczytasz o tym w artykule: Pytania o sprzedaż działki przy Wojska Polskiego.

Tadeusz Serafin, kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Gruntami w Urzędzie Miejskim, poinformował, że firmą, która kupiła działkę, jest Centrobud Development z Mielca.
– Mieliśmy tam cztery działki o łącznej powierzchni 15 ha. Jedna z nich została wcześniej odebrana Spółdzielni Mieszkaniowej. Miała ona tam budować blok, ale nie wybudowała. W związku z tym nastąpił zwrot na własność gminy. Jedna z działek nie mogła być przedmiotem sprzedaży, bo jest tam parking. Pozostały trzy. Jedną z nich sprzedano – oświadczył.

Plusy Inicjatywy Mieszkaniowej

SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej celem są mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Inicjatywa jest skierowana do osób, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, ale ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie.

Korzyści z bycia najemcą SIM
  • możliwość zamieszkania bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 procent kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
  • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Dodajmy, że blok w ramach SIM powstaje między innymi w Sędziszowie Młp.
Wizualizacja bloku

W Kolbuszowej wybudują blok w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej? - wizualizacja.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.