Już ponad tysiąc Ukraińców w Kolbuszowej

Kolbuszowianie Ukrainie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łączna liczba uchodźców z Ukrainy, którzy od początku wojny zostali zarejestrowani w gminie Kolbuszowa, przekroczyła tysiąc osób. Nieoficjalnie było i jest ich znacznie więcej.

Uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy w Kolbuszowej stacjonują przede wszystkim w budynku Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu.

Ich liczba, która przeszła przez ten punkt, przekroczyła już tysiąc. Ponad trzydzieści rodzin z gminy przyjęło 131 uciekinierów pod swój dach.
– Liczba uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie gminy to 175 osób. 44 z nich przebywały w budynku Fundacji – poinformował na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jan Zuba.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy w Kolbuszowej [FOTO]

 

 

 

 

 

 

 

W szkołach gminy naukę pobiera 24 uczniów z Ukrainy. Najwięcej, bo 18 jest w Szkole Podstawowej nr 2. W SP nr 1, póki co, ma być jeden uczeń.

– Szkoła w Kolbuszowej Górnej miała 6 uczniów, obecnie jest 4. W Przedborzu mieliśmy jednego ucznia, obecnie nie mamy ani jednego. W Kupnie jest jedno dziecko. Mówię tu o uczniach, których zarejestrował system informacji oświatowej. Bywały takie przypadki, że rodzice dawali na dzień na dwa, na próbę, potem stąd wyjeżdżali. Natomiast uczniowie, których wyliczyłem, zostali zgłoszeni już do systemu – zastrzega Jan Zuba.
Burmistrz zaznaczył, że z tego tytułu gmina ma otrzymać dodatkową subwencję oświatową.

– W połowie kwietnia otrzymamy dotację za przyjęcie uczniów ukraińskich za marzec i w kolejnych miesiącach będziemy otrzymywać za miesiąc poprzedni. Wysokość subwencji będzie zależała oczywiście od liczby uczniów – podkreśla.

Radny Michał Karkut, który mocno zaangażował się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, uważa, że może ich być dużo więcej niż wyliczył burmistrz.

– Te osoby przyjeżdżają na kilka dni, nie chcą się rejestrować. Chcą przeczekać, przespać się. odpocząć i jechać dalej na zachód. Absolutnie tego nie neguję. Może to nie jest poprawnie co powiem, ale  każda osoba, która przemieści się dalej, odciąża naszą oświatę i pomoc społeczną, robiąc miejsce dla innych uchodźców, których będzie przybywać – uważa radny.

Michał Karkut: - Zapłaćmy za pobyt uchodźców
Radny Michał Karkut.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.