Chcesz zostać sołtysem lub szefem zarządu osiedla? Zgłoś swój akces
Tylko do końca tego tygodnia w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej można zgłaszać swoją kandydaturę na sołtysa lub przewodniczącego zarządu miejskiego osiedla.

Wybory odbędą się w niedzielę (28.04). Jakie są wymagania? Zameldowanie w danym sołectwie lub osiedlu i pisemne poparcie min. 15 mieszkańców (podpis, adres i nr serii dowodu osobistego).

Druki odbierzesz w urzędzie

Druki zgłoszeń dostępne są na naszej stronie internetowej: www.kolbuszowa.pl. Są tam też informacje na ten temat – zapewnił Krzysztof Matejek, sekretarz Urzędu Miejskiego. – Druki w formie papierowej można odebrać w Biurze Rady Miejskiej. Panie tam pracujące udzielają też informacji w tym temacie.
A co w sytuacji, kiedy będzie tylko jeden kandydat? – dopytywał radny Piotr Panek. Ustawa o samorządzie gminnym mówi bowiem, że „sołtys jest wybierany w głosowaniu tajnym bezpośrednim spośród nieograniczonej liczby chętnych (…). Niedopuszczalne jest przyjęcie w statucie sołectwa unormowania, że w przypadku jednego kandydata uważa się go za wybranego”.
Nasi prawnicy pracują nad rozstrzygnięciem tej kwestii. Ma to związek ze zgłoszonym nowym orzecznictwem sądu w tej sprawie – odpowiadał sekretarz Matejek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.