Budowa tzw. małej obwodnicy zmieni organizację ruchu na terenie gminy
Wykonawca inwestycji pod nazwą „budowy obwodnicy Kolbuszowej i Weryni w ciągu drogi wojewódzkiej nr 875 Mielec – Leżajsk” informuje, że od poniedziałku (25.03) zamknięte dla ruchu zostaną dwie ulice w Kolbuszowej Dolnej. Stan ten potrwa do 30 września.

Zamkną ulice Leśną i Sawy

Ul. ppor. Sawy zostanie zamknięta w miejscu istniejącego ronda na drodze krajowej nr 9. Dla mieszkańców domów o numerach 1 – 106 wjazd i wyjazd będzie odbywał się od strony ul. Tyszkiewiczów, natomiast dla nieruchomości o numerach 110, 112, 114, 114a  – bezpośrednio na drogę krajową nr 9 na końcu ulicy, gdzie jednak istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Z kolei ul. Leśna zostanie zamknięta w miejscu budowanego w ramach inwestycji ronda. Mieszkańcy ulicy a także miejscowości Zarębki będą zmuszeni do końca września korzystać z objazdów drogami powiatową Kolbuszowa Dolna – Mechowiec i wojewódzką nr 875 Mielec – Leżajsk.

Będzie wiadukt nad torami

Ponad sześciokilometrowa obwodnica Kolbuszowej i Weryni ma być kontynuacją drogi wojewódzkiej nr 875. Inwestycja ma kosztować ponad 52 mln zł. Nowa droga będzie jedno-jezdniowa, szeroka na 7 metrów (dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy). W ramach inwestycji powstanie wiadukt nad torami kolejowymi, most nad rzeką Werynia, rondo i dwa skrzyżowania. Powstaną też drogi dojazdowe, przebudowany zostanie odcinek drogi gminnej, powstaną zjazdy z drogi głównej i tzw. serwisówki.

Obwodnica rozpocznie się na istniejącym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 9 z drogą wojewódzką nr 875. Ominie od strony północnej zabudowę Kolbuszowej, szczególnie posesje usytuowane przy ulicy Sokołowskiej. Następnie przetnie linię kolejową. Odcinek od skrzyżowania z drogą krajową nr 9 poprzez wiadukt przechodzi przez tereny niezabudowane Kolbuszowej Dolnej.
Droga ominie też Werynię

W dalszej części trasa obwodnicy przebiega w kierunku północno – wschodnim omijając kompleks leśny przyległy do Weryni i przecina drogę gminną w miejscowości Zarębki. Dalej biegnie przez tereny niezabudowane wsi Zarębki, omija teren zabudowany miejscowości Werynia i stawy hodowlane. Po ominięciu zabudowy Kolonii Werynia droga nr 875 biegnie wzdłuż granicy gmin Kolbuszowa i Dzikowiec, omijając po stronie północnej miejscowość Rejowiec. Obwodnica zostanie włączona w istniejącą trasę drogi wojewódzkiej przed Dzikowcem na granicy gmin Kolbuszowa i Dzikowiec.

4 Komentarze

 1. Fajnie, na prawdę fajnie, że rozwijają się drogi. Dobrze by też było o tych już istniejących – na końcu ul. Ruczki, na łuku, są takie wyboje i dziury, że można zgubić zawieszenie, pogiąć felgi.. Dobrze by było, by jakaś gazeta, strona (jak ta) lub ktoś z zasięgami, nagłaśniał takie sprawy i przypominał rządzącym, co mają zrobić. Bo może nie widzą i nie wiedzą co się dzieje w mieście..
  Przydała by się również jakaś obwodnica, lub tego typu rozwiązanie by osoby jadące od rzeszowa w kierunku Tarnobrzega (i odwrotnie), nie musiały wjeżdżać w miasto.. przecież od godziny ~16-17 to są takie korki, że to ludzkie pojęcie przechodzi. Krajowa „9” nie wyrabia przy obecnej ilości samochodów na drogach. Do tego dochodzą osoby które robią korki. Dla przykładu, pojazd X jedzie 9tką w kierunku rzeszowa i chce skręcić na ul. 11 listopada (orzech, delikatesy), musi przeciąć drogę pojazdom jadąc z naprzeciwka, tych pojazdów jest sporo, on czeka, wszyscy zanim też czekają! a wystarczyło by postawić znak zakazu skrętu w lewo – nawet w wyznaczonych godzinach (wzmożonego ruchu, jak rano, czy godziny popołudniowe, gdzie ludzie wracają bądź jadą do pracy). Do tego jest wiele skrzyżowań gdzie przydałoby się trochę poszerzyć, zrobić dwa pasy, dla skręcających w lewo i dla tych skręcających w prawo.. i już korek mniejszy (przykład? wyjazd z ul. Tyszkiewiczów, na krajową 9tkę). Do tego pasy zjazdowe porobić, by osoby skręcające w prawo, nie musiały wstrzymywać wszystkich za sobą i tym samym zmniejszać płynność ruchu. Tyle lub aż tyle. Rządzący chyba nie widzą, że samochodów jest coraz więcej a patrząc na obecną sytuację w okolicy, będzie jeszcze więcej, gdyż centra usługowo -handlowe się rozwijają i powstają nowe..

  • Obwodnica w planach była, ale to już od tych w Warszawie zależ. Oni mają gdzieś jakaś tam Kolbuszowe i pieniędzy na to narazie nie ma. Ale fakt zjazdy i światła czy kładka koło orzecha by się przydały. Jednak remont tam dopiero się skończył i nie ma co liczyć za szybko na nowy. Co do innych dróg i wybojów. Obecnie miasto przebudowuje kanalizację i ma drogi do ponownego ich położenia. Więc to nie do końca tak że nie widzą, tylko nie da się zrobić wszystkiego na raz. A obecnie dużo się w gminie dzieje. Poza tym niech się najpierw wezmą za racjonalny podział płatności za śmieci bo obecny to jakaś farsa jest.

   • Cieszy mnie fakt, że ktoś również choć trochę się ze mną zgadza 🙂
    Nie wiem czy byłoby to do wykonania biorąc pod uwagę ilość miejsca.. ale gdyby przy orzechu na tym przejściu dla pieszych powstała właśnie kładka, albo przejście podziemne.. byłoby miód! To jest najbardziej ruchliwy punkt na drodze i dla samochodów i dla pieszych…

 2. Władze gminy Kolbuszowa są nieudolne bo nie robi się dziś prowizorek tylko obwodnice na drogach krajowych jak w Głogowie.To co nazywa się obwodnicą to tylko droga gminna.Z miasta powinno się wyprowadzić ruch tranzytowy na 9.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.