Będzie wielki obelisk w miejscu śmierci Żołnierzy Niezłomnych
W Paterakach koło wsi Ostrowy Baranowskie (gm. Cmolas) – w miejscu, w którym z rąk komunistycznego agenta zginęli Żołnierze Wyklęci ziemi mieleckiej i kolbuszowskiej, Wojciech Lis ps. Mściciel i Konstanty Kędzior, pojawi się obelisk. Ma to być efektowny, ośmiotonowy kamień, na którym znajdzie się tablica przypominająca o tragicznych wydarzeniach sprzed wielu lat. Kiedy obelisk pojawi się w Paterakach?

– W przyszłym roku, kiedy będziemy obchodzić 70. rocznicę śmierci obu żołnierzy – odpowiada wójt gminy Cmolas, Eugeniusz Galek. – Ale nie w styczniu, tylko w maju lub czerwcu. Lasy paterackie są wtedy naprawdę przepiękne. Na ulokowanie tego monumentu uzyskaliśmy już zgodę Nadleśnictwa. Niech ten obelisk przypomina, że tutaj toczyła się walka o wolność. Że żyli tu bohaterowie, którzy oddali swoje życie za Polskę.
– Takie inicjatywy cieszą – komentuje Romuald Rzeszutek, prezes stowarzyszenia „Prawda i Pamięć” w Mielcu. – Puszcza Sandomierska, w której działał i zginął Wojciech Lis, jest miejscem coraz częściej odwiedzanym. Organizowane są tu rajdy rowerowe i inne wydarzenia. Sądzę więc, że ten obelisk będzie przypominał ludziom o historii.
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.