Agnieszka Zapasek, 21-latka z Raniżowa, która rok temu doznała bardzo poważnych urazów głowy, walczy o powrót do życia. Pomagają jej w tym… alpaki.
Nieszczęście, jakie dotknęło Agnieszkę Zapasek z Raniżowa, poruszyło wielu naszych Czytelników. A jeszcze rok temu w życiu dziewczyny wszystko układało się wręcz idealnie. Do czasu…
Historia Agnieszki Zapasek
Studiowała logopedię. Była uśmiechniętą, pełną życia i planów na przyszłość dziewczyną, kochała zwierzęta. Była pozytywną osobą.
W marcu 2023 podczas jazdy na nartach na stoku w Ustrzykach uległa wypadkowi, w wyniku którego doznała bardzo poważnych obrażeń głowy.
O dramacie Agnieszki i jej bliskich poruszający reportaż wyemitowała TVP Rzeszów.
Przez dwa miesiące przebywała na oddziale intensywnej terapii, w stanie zagrażającym życiu.
Koncert Cugowskiego
Co prawda udało się uniknąć najgorszego, ale obrzęk mózgu sprawił, że nie było z nią kontaktu. Dziś na szczęście jest trochę lepiej.
Agnieszka nie została sama. Pomagają jej bliscy i lokalna społeczność. W tym celu organizowane różne wydarzenia charytatywne. Ostatnim z nich był koncert Wojciecha Cugowskiego.
Ten znany muzyk zaśpiewał wraz z żoną Krystyną kolędy w kościele w Raniżowie.
Przypominamy, że pomóc Agnieszce możemy także na tej stronie internetowej.
Obecnie Agnieszka przebywa w ośrodku w Budach Głogowskich, gdzie walczy o odzyskanie sprawności. Pomagają jej w tym… alpaki.
Alpakoterapia
To delikatne zwierzęta, które jednak łatwo zaadaptować. Dorosłe sztuki mają około 85 cm wysokości i ważą 50-80 kg. I choć pochodzą z dalekich And, uwielbiają polską marchewkę.
Czworonogi te pełnią również funkcję leczniczą. Alpakoterapia, bo o niej mowa, wspiera rehabilitację ruchową i umysłową. Podstawą jest bezpośredni kontakt alpaki – pacjent.
Poprzez zabawy, głaskanie i karmienie chorzy otwierają się i chętniej wykonują ćwiczenia. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów.
Alpakoterapia polecana jest dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera, Downa oraz dzieci i młodzieży z trudnościami w uczeniu się.