Alpaki pomagają Agnieszce Zapasek wrócić do życia po koszmarnym wypadku [ZDJĘCIA]

Alpaki pomagają Agnieszce Zapasek wrócić do życia po koszmarnym wypadku

Agnieszka Zapasek, 21-latka z Raniżowa, która rok temu doznała bardzo poważnych urazów głowy, walczy o powrót do życia. Pomagają jej w tym… alpaki.  

Nieszczęście, jakie dotknęło Agnieszkę Zapasek z Raniżowa, poruszyło wielu naszych Czytelników. A jeszcze rok temu w życiu dziewczyny wszystko układało się wręcz idealnie. Do czasu…

Historia Agnieszki Zapasek

Studiowała logopedię. Była uśmiechniętą, pełną życia i planów na przyszłość dziewczyną, kochała zwierzęta. Była pozytywną osobą.

W marcu 2023 podczas jazdy na nartach na stoku w Ustrzykach uległa wypadkowi, w wyniku którego doznała bardzo poważnych obrażeń głowy.

O dramacie Agnieszki i jej bliskich poruszający reportaż wyemitowała TVP Rzeszów.

Przez dwa miesiące przebywała na oddziale intensywnej terapii, w stanie zagrażającym życiu.

Dramat Agnieszki Zapasek z Raniżowa. Była piękną, młodą kobietą. Dziś nie ma z nią kontaktu [FOTO, WIDEO]

Koncert Cugowskiego

Co prawda udało się uniknąć najgorszego, ale obrzęk mózgu sprawił, że nie było z nią kontaktu. Dziś na szczęście jest trochę lepiej.

Agnieszka nie została sama. Pomagają jej bliscy i lokalna społeczność. W tym celu organizowane różne wydarzenia charytatywne. Ostatnim z nich był koncert Wojciecha Cugowskiego.

Ten znany muzyk zaśpiewał wraz z żoną Krystyną kolędy w kościele w Raniżowie.

Przypominamy, że pomóc Agnieszce możemy także na tej stronie internetowej.

Obecnie Agnieszka przebywa w ośrodku w Budach Głogowskich, gdzie walczy o odzyskanie sprawności. Pomagają jej w tym… alpaki.

Alpakoterapia

To delikatne zwierzęta, które jednak łatwo zaadaptować. Dorosłe sztuki mają około 85 cm wysokości i ważą 50-80 kg. I choć pochodzą z dalekich And, uwielbiają polską marchewkę.

Zobacz alpaki z Nowej Wsi [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czworonogi te pełnią również funkcję leczniczą. Alpakoterapia, bo o niej mowa, wspiera rehabilitację ruchową i umysłową. Podstawą jest bezpośredni kontakt alpaki – pacjent.

Poprzez zabawy, głaskanie i karmienie chorzy otwierają się i chętniej wykonują ćwiczenia. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów.

Alpakoterapia polecana jest dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera, Downa oraz dzieci i młodzieży z trudnościami w uczeniu się.

Zobacz zdjęcia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.