Zniknął kolejny oddział… Dokąd zmierza szpital?

Zniknął kolejny oddział. Do czego to zmierza?

Najpierw oddział noworodkowy, potem porodówka, teraz pediatria. Zagrożona zamknięciem jest interna, która od miesięcy stoi pusta. Niepewny jest też los „sztucznej nerki”. W jakim kierunku zmierza szpital w Kolbuszowej?

Oddział noworodkowy i ginekologia wraz z położnictwem zniknęły  pięć lat temu. Odbyło się to w atmosferze i protestów społecznych.
Trzeci oddział…

Władze powiatu i dyrekcja szpitala jednak dopięły swego i doprowadziły do unicestwienia porodówki. Dziś w jej miejscu jest rehabilitacja łóżkowa.

W podobny sposób zlikwidowano pediatrię, co stało się faktem na ostatniej sesji Rady Powiatu. Czy to samo teraz czeka Oddział Chorób Wewnętrznych?

Jednostka ta choć formalnie nie została zamknięta, to od ponad roku jej nie ma. Przez jakiś czas były tam łóżka covidowe, obecnie jest punt szczepień przeciwko koronawirusowi. Ale na powrót interny raczej nie ma co liczyć. Czyli czeka nas „pójście utartą ścieżką” i likwidacja kolejnego oddziału?

– Panie dyrektorze (szpitala – od red.), obiecał pan, że zrobi wszystko, aby utrzymać pediatrię. Nie udało się to panu. Boję się, że podobnie może być z interną i za rok będziemy ją likwidować. Mam żal do radnych, w tym i do siebie, że wcześniej na te wszystkie sprawy nie reagowaliśmy. Najpierw zniknął oddział położniczy i noworodkowy, teraz dziecięcy, a niedługo  i wewnętrzny – grzmiał na ostatniej sesji radny powiatowy, Marian Hopek.
„Gdzie jest problem?”

Głos zabrał „przywołany do tablicy” Zbigniew Strzelczyk (na zdjęciu), dyrektor szpitala:

– Mówiłem, że będziemy się starali utrzymać pediatrię, nic więcej. Proszę mi wskazać miejsce, oprócz interny, gdzie szpital świeci pustkami? Nie ma takiego. Trzecie piętro, kiedyś było puste, teraz jest zapełnione, jest tam oddział rehabilitacji. Na pierwszym piętrze, gdzie była pediatria, jest urologia. Gdzie jest więc problem? Ja go nie widzę. A o likwidację oddziałów położniczego czy dziecięcego proszę nie mieć pretensji do mnie, tylko do społeczeństwa, które nie chciało się leczyć w tym szpitalu – zakończył dyrektor.

 Obecnie w skład Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej wchodzą:

  • Izba Przyjęć,
  • Chirurgia Ogólnej z Pododdziałem Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu,
  • Urologia,
  • Oddział Chorób Wewnętrznych,
  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej,
  • Rehabilitacja Lecznicza,
  • Oddziały Nefrologii i Dializoterapii,
  • Blok Operacyjny,
  • Transport Sanitarny.
1 Komentarz

  1. Zakaz aborcji, ale likwidujemy porodówki czy oddziały dziecięce. Bo młodzi mniej chętnie głosują na PiS, niż emeryci. Nie liczy się Polska, liczy się doraźny interes polityczny. Liczy się, by rodzina i kumple mieli swoje pieniądze z CPK, fabryk samochodów, murów na granicy, elektrowni, firm produkujących szczepionki, ławeczek niepodległości po 100 000 za sztukę czy fundacji biorących kasę na wysyłanie żeglarzy dookoła świata. A to, że to wszystko to jedna wielka ściema i już się nawet z tym nie kryją. Doić i część odpalać wyborcom. A gorszy sort niech zdycha, a najlepiej jeszcze niech się nie mnoży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.