Zakaz kąpieli w zalewie „Maziarnia”. Powód? Niebezpieczne organizmy

W sobotę rusza sezon kąpielowy w Wilczej Woli

Nie mamy dobrych informacji dla miłośników wypoczynku nad zalewem „Maziarnia” w Wilczej Woli. Sanepid zakazał wchodzenia tam do wody.

„Maziarnia” to jedna z największych atrakcji turystycznych w powiecie kolbuszowskim.
Akwen powstał ponad 30 lat temu. Latem panują tam doskonałe warunki nie tylko do kąpieli, ale też do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.

Przed nami Piknik Żeglarski na zalewie "Maziarnia" w Wilczej Woli

Kąpielisko w Wilczej Woli otworzono 22 lipca i zaledwie po tygodniu z powodu pojawienia się sinic wprowadzono tam zakaz wchodzenia do wody.

Sezon na zalewie „Maziarnia” ma potrwać do 20 sierpnia. Zostały wiec ponad dwa tygodnie. Czy w tym czasie będzie można skorzystać tam z kąpieli?
Zakaz obowiązuje o odwołania. Sanepid na bieżąco sprawdza stan wody i ma poinformować, jak wszystko będzie już w porządku. Póki co pozostają turystom piesze i rowerowe wędrówki wokół zalewu.

Sinice to organizmy zaliczane do roślin. Główną przyczyną ich występowania jest wyższa temperatura. Sprzyjają im także spokojne wody, bezwietrzna temperatura i obecność substancji biogennych.

Kontakt z tymi roślinami jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i objawia się zmianami skórnymi: swędzeniem, zaczerwienieniem i wypryskami.
Mogą zaatakować układ pokarmowy i wątrobę, a także wywoływać różne zaburzenia jelitowe.

Co ciekawe, sinice mają również wpływ pozytywny. Wykorzystuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. wprowadzone do upraw ryżu.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.