Wystawa o Janku Bytnarze przed dawną synagogą

Wystawa o Janku Bytnarze przed dawną synagogą

Przed dawną synagogą pojawiła się wystawa plenerowa poświęcona Jankowi Bytnarowi „Rudemu”, urodzonemu w Kolbuszowej bohaterowi „Szarych Szeregów”.
Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921 r. w domu przy ulicy Nowe Miasto, na którym dziś jest tablica upamiętniająca to wydarzenie. Jako małe dziecko wyjechał z rodzicami do Warszawy, gdzie podczas okupacji brał udział w akcjach Szarych Szeregów.

W 1943 r. aresztowało go Gestapo, Niemcy bili go do utraty przytomności. Zemdlonego cucono kopaniem w brzuch, między nogi oraz deptaniem rąk. Twarz i głowę ostemplowano „kotwicą” Polski Walczącej. Mimo tortur, nie wydał nikogo.

Odbili go koledzy podczas akcji pod Arsenałem. Stało się to kanwą dla książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz dwóch filmów.

Janek zmarł cztery dni później. W momencie śmierci miał zaledwie 22 lata. Kolbuszowa pamięta o swoim bohaterze. Jego imię nosi Liceum Ogólnokształcące, jedna z ulic oraz miejscowy Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Pod jego rodzinnym domem odbywają się uroczystości patriotyczne.
W związku z setną rocznicą urodzin „Rudego”, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę plenerową, która jest mu poświęcona. Znajduje się ona przed budynkiem dawnej synagogi, w którym mieści się obecnie Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej.

Wystawa o Janku Bytnarze przed dawną synagogą

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.