Wojewoda uchyliła uchwałę w sprawie stref płatnego parkowania na Rynku

Wybudują kolumnę posła Chmielowca [prima aprilis]
Fot. UM Kolbuszowa
Nadzór prawny wojewody podkarpackiego unieważnił część uchwały Rady Miejskiej w Kolbuszowej w sprawie płatnych stref parkowania na Rynku. Zakwestionowany został paragraf dotyczący obowiązku uiszczania opłaty dodatkowej za: postawienie pojazdu bez zapłaty lub zapłaty w zaniżonej kwocie, albo przekroczenia czasu parkowania.

Uchwała o uruchomieniu stref płatnego parkowania na kolbuszowskim Rynku została uchwalona na sesji Rady Miejskiej, 31 maja. Dokument ten mówi m.in., że stawka za każdą godzinę postoju wynosić ma złotówkę. Ustanowiono też możliwość darmowego zostawiania pojazdów na 30 min.

Wojewoda: – Naruszenie prawa

Płatne parkowanie miałyby obowiązywać w dni robocze w godz. 9-17. Opłaty mają być uiszczane za pomocą parkometrów. Za takim rozwiązaniem głosowało 14 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.
Wydawało się, że strefy płatnego parkowania zostaną uruchomione już na wakacjach. Tymczasem nadzór wojewody unieważnił uchwałę w tej sprawie. W piśmie z 11 lipca, który podpisała Małgorzata Wąsacz, zastępca dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, czytamy, że jeden z paragrafów uchwały został podjęty z naruszeniem prawa.

Chodzi o zapis, w którym czytamy, że „Za nieuiszczenie opłaty, w tym za uiszczenia jej w zaniżonej wysokości lub przekroczenie opłaconego czasu parkowania (…) pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 50 zł niezależnie od obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie (…)”.

Co zrobi Rada Miejska?

Zdaniem nadzoru wojewody, ten właśnie paragraf uchwały kolbuszowskiej rady narusza prawo. – Samorząd wyłącznie uprawniony jest do określenia wysokości opłat za korzystanie z urządzeń użyteczności publicznej, a nie wprowadzania dodatkowych opłat o charakterze penitencjarnym – zaznacza w piśmie Małgorzata Wąsacz. – Mając na względzie zasadę legalizmu, znajdującą oparcie w Konstytucji RP należy uznać, że wskazany paragraf uchwały narusza prawo w sposób istotny.
Decyzję wojewody wraz z uzasadnieniem znajdziesz TUTAJ.

Co dalej? Władze gminy mogą zaskarżyć decyzję nadzoru prawnego wojewody (w terminie do 30 dni od jej otrzymania) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

4 Komentarze

  1. Rządzą nami cymbały. Nie potrafią napisać poprawnie uchwały. Nie potrafią jak inne gminy załatwić dotacji europejskich na fotowoltaike.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.