Władysław Pogoda patronem nowo powstałego ronda w Kolbuszowej Górnej

Nowo powstałe rondo w ciągu drogi krajowej nr 9 w Kolbuszowej Górnej będzie nosiło imię Władysława Pogody (1920-2018), znanego w całym kraju muzykanta ludowego z Huciny.
Rondo w Kolbuszowej Górnej wybudowano w ramach tzw. małej obwodnicy miasta, czyli drogi, która połączyła drogę krajową nr 9 z traktem wojewódzkim nr 987 na Sędziszów Małopolski.

Z petycją o nadanie mu nazwy „Pogodne Rondo imienia Władysława Pogody” wystąpił Michał Karkut, mieszkaniec Kolbuszowej Górnej i były sołtys tej miejscowości. Wniosek ten poparła Rada Miejska.

Władysław Pogoda to postać szczególna dla naszej lokalnej kultury – przekonuje w swej petycji Michał Karkut. – Był skrzypkiem i śpiewakiem, jedną z najwybitniejszych osobowości polskiego folkloru. Wraz ze swoją kapelą był laureatem wielu nagród i zwycięzcą licznych festiwali. Jako osoba wyjątkowo wesoła i radosna zawsze potrafił rozbawić wszelkie uroczystości. Zawsze budził pozytywne emocji. Dlatego upamiętnienie go poprzez nadanie jego patronatu nowo oddanemu rondu uznajemy za słuszne.
Władysław Pogoda urodził się w 1920 r. w Hucinie. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.

Po 1945 r. wrócił do Huciny i zaczął grać w okolicznych zespołach. Był liderem Kapeli Władka Pogody. Przez lata współpracował z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej. Grał lasowiackie melodie: polki, oberki i walczyki. Zdobył wiele nagród, w tym laur im. Oskara Kolberga. Zmarł 20 czerwca 2018 r.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.