To będzie rewolucja. Cmolas i Dąbrówka z ulicami?

Duże pieniądze na budowę chodnika w Cmolasie

Wiele wskazuje na to, że Cmolas czeka prawdziwa rewolucja. Otóż w tym roku mają pojawić się tam ulice. Siłą rzeczy wszystkie posesje zmienią adresy.

Argumentem za zmianami jest to, że Cmolas liczy już ponad trzy tysiące mieszkańców, a mimo tego, jako jedna z nielicznych gminnych stolic nie ma ulic.

Także Dąbrówka

Dodatkowo jest to miejscowość, która od lat dynamicznie rozwija się pod względem budownictwa mieszkaniowego. W związku z tym jest tam dużo numerów domów z literkami „a, b, c, d” itd. oraz innych przeszkód w odnajdywaniu posesji. Stąd idea uporządkowania numeracji nieruchomości na terenie całej wioski za pomocą wprowadzenia ulic.
Tematem od ubiegłego roku  zajmuje się Komisja Mandatowo-Regulaminowa Rady Gminy Cmolas. Na ostatnim posiedzeniu analizowano temat nadawania nazw ulic wraz z przenumerowaniem posesji w Cmolasie wraz z sołectwem Dąbrówka.

– Zawnioskowaliśmy do wójta o podjęcie przygotowań do ewentualnej realizacji zadania – informuje Magdalena Szpyt, przewodnicząca komisji. – Zobowiązaliśmy go także do pogłębienia tematu działań, które musieliby podjąć mieszkańcy w celu uaktualnienia dokumentów. Wstępny koszt zadania oszacowano na 60 000 zł.

Tablice z przysiółkami

Po ewentualnym zmianie adresu mieszkańcy będą musieli wymienić dokumenty, w tym m.in. prawo jazdy (100, 50 zł) i dowód rejestracyjny pojazdu (55 zł). Możliwe jest jednak to, że – podobnie jak w innych miejscowościach – koszty te pokryje budżet gminy.

Ostateczna decyzja będzie zależeć od uchwał zebrań wiejskich w Cmolasie i Dąbrówce, a finalnie – od decyzji Rady Gminy. Jeśli ta „zielone światło”, odbędą się konsultacje społeczne dotyczące nazw – tym tematem komisja ma zająć się w czerwcu.
Nazw ulic nie będzie natomiast w pozostałych miejscowościach gminy Cmolas. One mają otrzymać drogowskazy z nazwami przysiółków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się już Poręby Dymarskie, które przeznaczyły na ten cel stosowną kwotę ze swojego skromnego funduszu soleckiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.