Sto lat, panie Władysławie [FILM]

Najbardziej znany muzyk ludowy z naszego regionu, Władysław Pogoda skończył 97 lat. Były prezenty, kwiaty i życzenia od rodziny oraz lokalnych władz samorządowych. Reportaż z tego wydarzenia można było obejrzeć dziś (03.08) w Aktualnościach na antenie TVP Rzeszów.
Pan Władysław urodził się w 1920 roku. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy jako nastolatek został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Po 1945 roku wrócił w rodzinne strony i zaczął grać w różnych zespołach w Kolbuszowej i okolicach.
Stworzył legendarną Kapelę Władysława Pogody. Od lat współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej. repertuar kapeli to lasowiackie melodie: polki, oberki i walczyki. Zdobył wiele nagród, m.in. imienia Oskara Kolberga. Doczekał się 5 dzieci, 13 wnucząt, 20 prawnucząt i 2 praprawnuków.1 Komentarz

  1. Całe życie jak mógł unikał roboty, ale skrzypce kochał. Wśród starszych popularne są opowieści, jak chował skrzypce a to pod stogiem, a to w bruzdach i markował, że idzie pracować w pole a uciekał grać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.