Mieszkańcy skarżą się na kolejki w Wydziale Komunikacji, na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej. Nasi rozmówcy mówią, że aby zarejestrować pojazd, trzeba brać urlop na cały dzień, a i tak nie zawsze udaje im się coś załatwić . Marnym pocieszeniem dla petentów jest to, że w innych podkarpackich wydziałach komunikacji jest jeszcze gorzej.
W ostatnim czasie problem kolejki do rejestracji samochodów znacznie się wydłużyły. W dużej mierze ma to związek ze zmianami w prawie, które weszły w życie od 2020 r. Chodzi o obowiązek rejestracji pojazdu lub zgłoszenie jego sprzedaży w przeciągu 30 dni. Jeśli ktoś tego nie dotrzyma, musi się liczyć z zapłatą 200-1000 zł. To na tyle zmobilizowała kierowców, że ci masowo ruszyli do urzędów.
Buczek: – Wydłużyć dyżury
Temat na ostatniej sesji Rady Powiatu poruszył, Tomasz Buczek, działacz Konfederacji z Kolbuszowej Górnej. Oświadczył on, że kolejki w wydziale komunikacji mogły być znacznie mniejsze. – Należałoby wprowadzić system z biletami – proponował. – Innym pomysłem jest wydłużenie dyżurów urzędników tego wydziału. Dzięki temu mieszkańcy mogliby przyjść do urzędu po pracy. Teraz muszą brać urlopy.
Starosta Józef Kardyś tłumaczył, że problem jest ogólnopolski. – Weszła w życie ta nieszczęsna ustawa i każdy mieszkaniec w ciągu miesiąca musi zarejestrować samochód – podkreślił. – Niemniej jednak sytuacja u nas jest niczym w porównaniu do tego, co się dzieje w innych starostwach, gdzie ludzie od godziny 4 rano stoją w kolejkach, a i tak zostają nieprzyjęci. U nas takich sytuacji na szczęście nie ma.
– Robimy co możemy, żeby było dobrze– dodał starosta. – W wydziale pracuje tylu ludzi, ile było potrzeba. Wprowadziliśmy też nowy system i to nam funkcjonuje. Ale pamiętajmy, że są systemy centralne z określoną przepustowością. My, niestety, na to wpływu nie mamy. Możemy tylko za to przeprosić naszych mieszkańców, ewentualnie ulżyć im na korytarzu dostawiając większą liczbę krzeseł.
6 komentarzy
Mogę przeprosić, ale nie przeproszę i co mi zrobicie?
Zakup/ sprzedaż pojazdu można zgłosić przez internet. Prawo nie działa wstecz więc pojazdów zakupionych w 2019 też system kar nie obowiązuję, ale ludzie jak te „owce” generują kolejki w wydziale komunikacji.
Wnioskuję o podwyżkę dla młodego pana przy wejściu na lewo. Jedyny pracujący, nie potrzebujący kawy, łazienki, przerwy. Przy czwartym podejściu postanowiłam wysiedzieć do końca do 15 tej jak trzeba (od 10). Weszłam po kilku godzinach, brak słów. Przyjmowało dwóch urzędników, z czego tylko ten pan przez te kilka godzin bez przerwy nawet na łazienkę, podziwiam i dziękuję. Kierownika nie było, gdzie złożyć skargę? Zresztą po co? Szczęście, że ustawa weszła, bo czym by się tłumaczono. Zawsze tam były kolejki, ale to to już jest patologia. 3 osoby zatrudnione, 1 nieobecna, 1 więcej w socjalnym jak przy biurku. Za nic mają osoby starsze, matki z dziećmi, ciężarne, ludzi pracujących ciężko – prócz tego pana po lewej od wejścia, przed tym panem korona z głów.
Jakaś masakra.A Pani bijąca adnotację urzędowe np.,,gaz ” w dowód i wydająca dowody rejestracyjne to siedzi chyba tam za karę, przemadrzala. Emerytura już by się jej przydała.
Zgadzam się,panu należy się nagroda. Zas Panią która obsługuje wydawanie dowodów rej.i bije adnotacje urzędowe już dawnooo powinni wymienić.Duzo o niej słyszałem i też miałem przyjemność poznać.Wielka urzędniczka,szlak człowieka bierze jak przyjdzie coś załatwić
Jeśli ma być lepiej niech Starosta sprawdzi jak działa taki wydział w Leżajsku i przestanie się zasłaniać po pierwsze ustawa a po drugie , tłumaczeniem że w innych powiatach jest gorzej.